Κάθε εμφάνιση των Amenra είναι μία ιεροτελεστία
Οι Amenra επιστρέφουν στην Αθήνα, το Σάββατο 5 Οκτωβρίου, στο Floyd Live Music Venue. Ένα από τα σημαντικότερα ονόματα του σύγχρονου ακραίου ήχου σε μία βραδιά που θα αποτελέσει σημείο αναφοράς.
Εδώ και περισσότερα από 20 χρόνια, η επιβλητική βελγική μπάντα αποδεικνύει πως δεν υπάρχουν όρια στη διεύρυνση του πελώριου ήχου της. Είτε τους αποκαλέσεις «post-sludge metal» είτε «avant-garde post-metal», η αλήθεια είναι πως παραμένουν ηχητικά και -κυρίως- συναισθηματικά, έντονοι και heavy με κάθε πιθανό τρόπο.
Η δισκογραφία τους, με τους έξι πρώτους δίσκους να έχουν τίτλο «Mass» – με λατινική αρίθμηση, είναι μία εμπειρία που δύσκολα περιγράφεται.
Ο ιδρυτής και τραγουδιστής τους, Colin H. van Eeckhout, έχει αναφέρει πως κάθε δίσκος της σειράς «Mass» δημιουργήθηκε από τη συσσώρευση άσχημων εμπειριών των μελών των Amenra. Ιστορίες πόνου, δοσμένες με ειλικρίνεια, σε μία προσπάθεια να διώξουν το «σκοτάδι» από μέσα τους.
Το «Mass IIII» (2008) θεωρείται το απόλυτο αριστούργημα που έκανε κάθε οπαδό, παντοτινό ακόλουθό τους.
Το «Mass VI» (2017) αποτέλεσε την εμπορική επιτυχία που τους άνοιξε ακόμα μεγαλύτερους δρόμους και ατέλειωτες sold-out περιοδείες. Εκεί, στη σκηνή δηλαδή, όπου κάθε εμφάνισή τους είναι μία ιεροτελεστία.
Την απόλυτη ησυχία, σε ορισμένες στιγμές, διαδέχονται ζοφερές ηχητικές εκρήξεις οι οποίες, μαζί με την ασύλληπτη ερμηνεία του Colin, δημιουργούν ένα ελεγχόμενο χάος που απορροφά πλήρως τον θεατή.
Ο τελευταίος δίσκος τους, «De Doorn», στον οποίο κάθε στίχος αποδίδεται στα φλαμανδικά, αποκαλύπτει περισσότερο το αληθινό πρόσωπο των Amenra. Λες και ο χρόνος, η ηλικία και η ωριμότητα τους έφεραν, με αργά βήματα, από το απόλυτο κατάμαυρο σκοτάδι του ξεκινήματός τους, πλέον στο φως.
Τα λόγια του Colin είναι χαρακτηριστικά: «Ακόμη και στα γλυκά σημεία, οι λέξεις ηχούν σκληρές. Δεν είναι απαραίτητα αρνητικό αλλά υπάρχει σε αυτές μεγάλο βάρος. Από άποψη περιεχομένου, πιστεύω ότι αυτό είναι το πιο βαρύ album που έχουμε κάνει. Ο πόνος είναι ακόμα εκεί – απλά δεν είναι πια μόνος. Αναζητάς την ανεύρεση ελπίδας, τη δύναμη να συνεχίσεις.»
H Αmenra δεν είναι η καταιγίδα πριν την ηρεμία. Είναι και τα δύο μαζί. Η συνέχεια, στη σκηνή του Floyd Live Venue, το Σάββατο 5 Οκτωβρίου.
Πληροφορίες
Η προπώληση εισιτηρίων ξεκινάει άμεσα προς 29€ και για περιορισμένο αριθμό εισιτηρίων. Μετά την εξάντλησή τους θα συνεχιστεί στα 32€.
• Τηλεφωνικά στο 211 77 00 000
• Online: more.com / floyd.gr
• Φυσικά σημεία: Καταστήματα Νova, Public, Ευριπίδης, Yoleni’s, Viva Spot Τεχνόπολης.
Floyd live music venue
Πειραιώς 117, Γκάζι, Αθήνα
Τηλ.: 210 34 16 706