«Αυτό είναι το δικό μας τρυφερό αντίο στο 2023».
Λίγο πριν την έλευση του νέου έτους, η Christine and the Queens κυκλοφορεί τη δική της μοναδική διασκευή του διαχρονικού τραγουδιού «Stayin’ Alive» των Bee Gees.
Αμέσως μετά την πρόσφατη βράβευση του Barry Gibb στο πλαίσιο των Kennedy Center Honors, η Christine and the Queens παρουσιάζει μια ερμηνεία που αποτίει φόρο τιμής στο εμβληματικό τραγούδι της ταινίας «Saturday Night Fever».
Η «Chris Version» προσθέτει reverb πινελιές στο «Stayin’ Alive», δημιουργώντας μία μοντέρνα και σαγηνευτική εκδοχή του αγαπημένου κλασικού τραγουδιού.
Την κυκλοφορία συνοδεύει ένα εντυπωσιακό βίντεο, σε σκηνοθεσία της ίδιας της Chris, που γυρίστηκε με φόντο το γραφικό σκηνικό της Βενετίας.
Σε δήλωσή της, η Christine and the Queens τονίζει τη θεραπευτική φύση της τέχνης, περιγράφοντάς την ως μια δύναμη που ενώνει την ανθρωπότητα.
«Η τέχνη θεραπεύει! Μας φέρνει όλους μαζί ξανά και ξανά! Η τέχνη είναι η εμπειρία της ανθρώπινης φύσης, το χαρούμενο καράβι της φαντασίας, το τζάκι όπου επανεφευρίσκουμε μαζί – την παιδική ηλικία», ανέφερε.
«Οι δάσκαλοί μου χρησιμοποιούν την τέχνη ως μαγικό καταφύγιο και εγώ με τη σειρά μου τους παίρνω μαζί μου μασκαρεμένους, ελεύθερους από τον εαυτό τους, στο κυρίαρχο βασίλειο των δικών τους ονείρων», συνέχισε.
«Έχοντας δημιουργηθεί μέσα σε λίγες ημέρες, σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης με υπέροχους φίλους, γενναιόδωρους αγνώστους, τους κατοίκους της όμορφης Βενετίας, αυτό είναι το δικό μας τρυφερό αντίο στο 2023», πρόσθεσε.
Από τις Κάννες στη Βενετία
Η Christine and the Queens εκδήλωσε για πρώτη φορά την αγάπη της για το τραγούδι των Bee Gees τον Μάιο του 2023 κατά τη διάρκεια μιας μαγευτικής εμφάνισης στις Κάννες, όπου τραγούδησε το «Stayin’ Alive» σε συνδυασμό με το «Night Fever» του διάσημου disco συγκροτήματος. Δείτε το βίντεο εδώ.
Το 2023 ήταν η χρονιά που η Christine and the Queens κυκλοφόρησε το μνημειώδες τριπλό άλμπουμ «Paranoia, Angels, True Love».
Αυτό το μουσικό έπος ακολούθησε την επιτυχία του «Redcar les adorables étoiles (prologue)» που κυκλοφόρησε και περιελάμβανε συνεργασίες με καλλιτέχνες όπως η Madonna, η Shake 070 και ο Mike Dean.
Η διασκευή του «Stayin’ Alive» από την Christine and the Queens Alive» προσθέτει μια εκλεπτυσμένη χροιά στο κλασικό τραγούδι των Bee Gees και καθώς αποχαιρετούμε το 2023, χρησιμεύει ως απόδειξη της δύναμης της δημιουργικότητας, της συνεργασίας και της απεριόριστης φαντασίας που κινούν τον κόσμο της τέχνης.