Ο Κύριλλος Ρούσσος αποκαλύπτει το δεύτερο τραγούδι από το επερχόμενο άλμπουμ του.
Ο Κύριλλος Ρούσσος, ο ταλαντούχος μουσικός που μας καθήλωσε με το «The Fight Song», παρουσιάζει το νέο single του, το ατμοσφαιρικό «The Old Man» με τη συμμετοχή του George Gaudy.
Το τραγούδι αποτελεί προπομπό του νέου άλμπουμ του με τίτλο «Bare», που αναμένεται να κυκλοφορήσει από τη Minos EMI, a Universal Music Company στις 28 Ιουνίου.
Το «The Old Man» αποτελεί μία στροφή προς το σκοτάδι σε σχέση με το πρόσφατο «The Fight Song».
Είναι ένα βαθιά προσωπικό κομμάτι που στόχο έχει να προβληματίσει και να αγγίξει τις ευαίσθητες χορδές του ακροατή, προσκαλώντας τον να κοιτάξει μέσα του να αναζητήσει το δικό του νόημα.
Οι στίχοι και η μελωδία του τραγουδιού είναι σαν ένας καθρέφτης που αντικατοπτρίζει την εσωτερική αναζήτηση και την ευθραυστότητα του ανθρώπου.
Ο Κύριλλος Ρούσσος, βαδίζοντας τα χνάρια του πατέρα του, του θρυλικού Ντέμη Ρούσσου, μας προσφέρει ένα τραγούδι γεμάτο βάθος και ουσία.
Το αποτέλεσμα συμπληρώνει ιδανικά ο George Gaudy, με τη χαρακτηριστική ερμηνεία του, ο οποίος καταφέρνει να μας ταξιδέψει σε ένα μουσικό σύμπαν που ξεχειλίζει από ένταση και πάθος.
Το «The Old Man» είναι ένα ταξίδι στην ψυχή ενός ανθρώπου που αντιμετωπίζει τις σκοτεινές πλευρές του εαυτού του.
Οι στίχοι του τραγουδιού είναι γεμάτος συμβολισμούς και μεταφορές, ενώ η μουσική είναι εξίσου σκοτεινή και ατμοσφαιρική, δημιουργώντας ένα πέπλο μυστηρίου.
Τέσσερα χρόνια μετά το επιτυχημένο ντεμπούτο του με το «Opening Night», που περιλάμβανε το ντουέτο «When We Meet Again» με την τελευταία ηχογράφηση του πατέρα του, Ντέμη Ρούσσου, ο Κύριλλος Ρούσσος σκάβει βαθύτερα στις εσωτερικές πτυχές της μουσικής του με το επερχόμενο EP «Bare».
Σε αυτό το μουσικό εγχείρημα, ο Κύριλλος Ρούσσος ενώνει τις δυνάμεις του με τον George Gaudy, γνωστός για τραγούδια όπως τα «I Lost My Soul», «Mother» και «Down Down Below», τα οποία έχουν επενδύσει τους τίτλους της δημοφιλούς σειράς «Έτερος Εγώ».
Η συνεργασία του Κύριλλου Ρούσσου και του George Gaudy είναι μία συνάντηση δύο ταλαντούχων μουσικών που μοιράζονται την ίδια αγάπη για τη μουσική και την τέχνη.
Ο καρπός αυτής της καλλιτεχνικής σύμπραξης είναι τέσσερα ολοκαίνουργια τραγούδια που φέρουν το αποτύπωμα δύο σπουδαίων μουσικών και τη σφραγίδα της μοναδικής μουσικής ταυτότητάς τους.
Ο Κύριλλος Ρούσσος συνεχίζει να μας εκπλήσσει με τη μουσική του, καταφέρνοντας να συνδυάσει την ποιότητα και την πρωτοτυπία με κάθε κυκλοφορία του.
Το «The Old Man», με τη σκοτεινή ατμόσφαιρά του και τον βαθύ προσωπικό χαρακτήρα του, επικοινωνεί ένα μήνυμα ειλικρίνειας και ενδοσκόπησης που δίνει το στίγμα για όσα θα ακολουθήσουν στο νέο EP του «Bare».