Μία μουσική περιπλάνηση στην Ελλάδα και τον Νότο με τη σφραγίδα δύο εμβληματικών φωνών.
H Δήμητρα Γαλάνη και η Μάρθα Φριντζήλα, σε συνέχεια των δύο sold out εμφανίσεών τους στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, έρχονται πάνω «Σ’ ένα κύμα του Νότου» στο Δημοτικό Θέατρο Λυκαβηττού τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου για ένα ακόμα συναρπαστικό μουσικό ταξίδι, αυτή τη φορά με θέα την πόλη από ψηλά.
Στο ανανεωμένο, ιστορικό ανοιχτό θέατρο, οι δύο ερμηνεύτριες υπόσχονται λίγο καλοκαίρι ακόμα και μας προσκαλούν να τραγουδήσουμε μαζί τους διαχρονικά τραγούδια και διασκευές με νέα προσέγγιση, μέσα από την πρωτότυπη ματιά των ταλαντούχων μουσικών που τις πλαισιώνουν.
H Δήμητρα Γαλάνη και η Μάρθα Φριντζήλα συναντιούνται επί σκηνής για να πουν την ιστορία τους μέσα από τα τραγούδια.
Και το κοινό θα τις ακολουθήσει σε μία μουσική περιπλάνηση στον Νότο, από τη Μεσόγειο ως την Καραϊβική, με εξαίρετους ερμηνευτές και μουσικούς, αιθέριες μελωδίες και πολυαγαπημένα τραγούδια από άλλες εποχές, που επιστρέφουν στο σήμερα.
Μία περιπλάνηση σε παραδοσιακά, έντεχνα, ρεμπέτικα αλλά και σύγχρονα τραγούδια από την Ελλάδα και τον Νότο, με τη σφραγίδα δύο εμβληματικών φωνών.
Στο δεύτερο μέρος, θα υπάρξει επίσης μία στάση – αφιέρωμα στο λαϊκό τραγούδι μας για ένα απολαυστικό ημίωρο πρόγραμμα με τη συμμετοχή – έκπληξη της εξαιρετικής Ελένης Τσαλιγοπούλου, μίας ερμηνεύτριας που έχει αναζωογονήσει τη λαϊκή μας παράδοση με την εξωστρέφεια, την αισθητική και το ταμπεραμέντο της.
Στη συγκεκριμένη ενότητα ο δεξιοτέχνης μουσικός και συνθέτης Φώτης Σιώτας συμβάλλει καταλυτικά με το βιολί του, φέρνοντας σύγχρονο αέρα σε τραγούδια που άντεξαν και αντέχουν στον χρόνο.
Save the Date: Τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου στο Δημοτικό Θέατρο Λυκαβηττού.
Μία ανεπανάληπτη φθινοπωρινή βραδιά με κορυφαίους ερμηνευτές και όλα τα τραγούδια που αγαπήσαμε και τραγουδάμε ακόμα σε ένα θέατρο που έχει αφήσει το μοναδικό του αποτύπωμα στην ιστορία του ελληνικού τραγουδιού.
Η Δήμητρα Γαλάνη και η Μάρθα Φριντζήλα δηλώνουν:
«Η κατάλληλη στιγμή νομίζουμε πως είναι τώρα.
Η συνάντηση θα γίνει εκεί που ακόμα χτυπά η καρδιά.
Στις αυλές των ερώτων, στις γωνιές που τρυπώνουν οι απουσίες,
εκεί που λιάζονται οι καημοί και ανασαίνει η προσμονή:
στις γειτονιές των ανθρώπων.
Απλώνουμε τα τραγούδια μας στον ήλιο του Νότου και…δεν ξεχνάμε».
Παίζουν οι μουσικοί: Σεραφείμ Γιαννακόπουλος (τύμπανα), Θωμάς Κωνσταντίνου (ούτι), Μηνάς Λιάκος (ηλεκτρική κιθάρα), Στέλιος Προβής (μπάσο), Δημήτρης Αρώνης (κλασική και ακουστική κιθάρα, πλήκτρα) και Δήμος Βουγιούκας (ακορντεόν).
Δήμητρα Γαλάνη – Μάρθα Φριντζήλα
«Σ’ ένα κύμα του Νότου»
Δημοτικό Θέατρο Λυκαβηττού
Δευτέρα 9 Οκτωβρίου
Ώρα έναρξης: 21:00
Προπώληση εισιτηρίων
Ticket Services
– Τηλεφωνικά: 210 7234567
– Online: www.ticketservices.gr
– Εκδοτήριο: Πανεπιστημίου 39, Αθήνα