Ο Δημήτρης Κανέλλος δίνει ξανά ζωή σε ένα αξέχαστο τραγούδι.
Ο Δημήτρης Κανέλλος, ένας από τους πιο σημαντικούς εκπροσώπους της νεότερης γενιάς στο έντεχνο και λαϊκό τραγούδι, παρουσιάζει το νέο τραγούδι με του τίτλο «Μια Ζωή Το Παλεύω».
Με την ξεχωριστή χροιά της φωνής του, ο Δημήτρης Κανέλλος δίνει το δικό του χρώμα σε ένα από τα πιο αγαπημένα τραγούδια, ένα τραγούδι που έγραψε ο Γιάννης Πάριος και ερμήνευσε στα τέλη της δεκαετίας του ’80 η Άλκηστις Πρωτοψάλτη.
Όπως έχει δηλώσει σε αρκετές συνεντεύξεις του και ο ίδιος ο Δημήτρης Κανέλλος, ο Γιάννης Πάριος αποτελεί γι’ αυτόν πρότυπο και του έχει ιδιαίτερη αδυναμία.
Αυτός είναι και ο λόγος που αποφάσισε να παρουσιάσει ξανά με το δικό του μοναδικό τρόπο και την αισθαντική φωνή του το τραγούδι «Μια Ζωή Το Παλεύω».
O Δημήτρης Κανέλλος, ταλαντούχος ερμηνευτής με σημαντική διαδρομή στη μουσική και συνεργασίες με κορυφαίους δημιουργούς και ερμηνευτές, υπηρετεί με σεβασμό και θάρρος τραγούδια που έχουν ταυτιστεί με σπουδαίες φωνές και το αποτέλεσμα τον δικαιώνει απόλυτα.
Μέχρι σήμερα ο Δημήτρης Κανέλλος μετρά στο ενεργητικό του τέσσερις προσωπικούς δίσκους.
Επίσης, έχει πραγματοποιήσει συνεργασίες με τα πιο σημαντικά ονόματα της ελληνικής μουσικής, όπως οι Θάνος Μικρούτσικος, Μάνος Λοΐζος, Δημήτρης Λάγιος, Φώντας Λάδης, Μίμης Πλέσσας, Μίλτος Πασχαλίδης, Θύμιος Παπαδόπουλος, Μανόλης Ανδρουλιδάκης και Στέφανος Κορκολής.
Ο Δημήτρης Κανέλλος γεννήθηκε στη Νίκαια του Πειραιά και μπορεί να ξεκίνησε την πορεία του από τα ταβερνάκια στην Κοκκινιά και τον Κορυδαλλό όπου μεγάλωσε, με πείσμα και επιμονή όμως βρέθηκε να τραγουδά δίπλα στο Δημήτρη Μητροπάνο, την Πόλυ Πάνου, την Ελένη Βιτάλη και τη Γλυκερία.
Το νέο single του Δημήτρη Κανέλλου με τίτλο «Μια Ζωή Το Παλεύω» κυκλοφορεί σε όλες τις ψηφιακές πλατφόρμες από την Deep Music, το νέο label της Spicy.