Ο Edward Norton θα εμφανιστεί στο πλευρό του πρωταγωνιστή Timothée Chalamet.
Ο Edward Norton θα ενσαρκώσει τον βετεράνο folk τραγουδιστή Pete Seeger στην επερχόμενη βιογραφική ταινία για τον Bob Dylan με τίτλο «A Complete Unknown».
Πέρυσι, ο σκηνοθέτης James Mangold ανακοίνωσε ότι ο Benedict Cumberbatch θα υποδυόταν τον Pete Seeger στην πολυαναμενόμενη ταινία για τον Bob Dylan. Ωστόσο, ο ηθοποιός αναγκάστηκε να αποχωρήσει από την ταινία λόγω κωλυμάτων στο πρόγραμμά του.
Ο Pete Seeger παίζει καθοριστικό ρόλο στην ιστορία του Bob Dylan, ειδικά στην πρωτοποριακή ηλεκτρική εμφάνισή του στο Newport Folk Festival το 1965, στην οποία επικεντρώνεται η ταινία, καθώς ήταν ένας από τους πρώτους υποστηρικτές του Dylan και ήταν υπεύθυνος για την πρόσκλησή του να εμφανιστεί στο φεστιβάλ.
Στο «A Complete Unknown» πρωταγωνιστεί ο Timothée Chalamet στον ρόλο του Bob Dylan, ενώ η Monica Barbaro βρίσκεται σε συζητήσεις για να υποδυθεί την Joan Baez.
Στο καστ συμμετέχει επίσης η Elle Fanning στον ρόλο της Sylvie Russo, μίας φοιτήτριας και καλλιτέχνιδας που φέρεται να είχε σχέση με τον Dylan στις αρχές της δεκαετίας του ’60.
Ο Bob Dylan είχε σχέση με την καλλιτέχνιδα Suze Rotolo, η οποία εμφανίζεται στο εξώφυλλο του δίσκου «The Freewheelin’ Bob Dylan», για αρκετά χρόνια κατά την ίδια περίοδο, αλλά τόσο το Deadline όσο και το IMDB αναφέρουν ότι η Elle Fanning υποδύεται τη Sylvie Russo στην ταινία.
Το «A Complete Unknown» θα επικεντρωθεί στην αμφιλεγόμενη απόφαση του Bob Dylan το 1965 να υιοθετήσει την ηλεκτρική κιθάρα, απομακρύνοντας πολλούς από τους αρχικούς θαυμαστές του, παρά στο χρονικό της ζωής και της καριέρας του.
Η ταινία ανακοινώθηκε το 2020, πριν αναβληθεί επ’ αόριστον αργότερα το ίδιο έτος, χωρίς να ανακοινωθεί κάποιο χρονοδιάγραμμα για την κυκλοφορία της.
Τα γυρίσματα αναμενόταν να ξεκινήσουν τον Αύγουστο του 2023, αλλά καθυστέρησαν λόγω των απεργιών στο Χόλιγουντ. Τελικά, η παραγωγή του «A Complete Uknown» αναμένεται να ξεκινήσουν αυτόν τον Μάρτιο.
Εκτός από τη σκηνοθεσία, ο James Mangold συνυπογράφει και το σενάριο του «A Complete Unknown» μαζί με τον Jay Cocks.
Εν τω μεταξύ, ο Bob Dylan είναι ένας από τους εκτελεστικούς παραγωγούς της ταινίας, διατηρώντας τον έλεγχο στον τρόπο με τον οποίο θα παρουσιαστεί η ιστορία του στην οθόνη.
Ο θρυλικός καλλιτέχνης φέρεται να έκανε προσωπικά σχόλια στο σενάριο του Timothée Chalamet και πέρασε αρκετές ημέρες με τον Jame Mangold συζητώντας για την ταινία.
Εν τω μεταξύ, ο James Mangold είχε δηλώσει προηγουμένως ότι ο Timothée Chalamet θα τραγουδήσει ο ίδιος στην ταινία.
Ο μακροχρόνιος μάνατζερ του Dylan, Jeff Rosen, ο οποίος θα είναι επίσης ένας από τους παραγωγούς της ταινίας, παραχώρησε στον Chalamet πρόσβαση σε μία λίστα 12 ωρών με ακυκλοφόρητα τραγούδια του Bob Dylan που ηχογραφήθηκαν από το 1959 έως το 1964.