Μετά την Έλενα Παπαρίζου και η Ελένη Φουρέιρα θα εμφανιστεί στους ημιτελικούς της φετινής Eurovision.
Η Ελένη Φουρέιρα επιστρέφει στη σκηνή της Eurovision για τρίτη φορά για να παρουσιάσει ένα εκρηκτικό act στο Μάλμε της Σουηδίας.
Όπως ανακοινώθηκε από τους διοργανωτές της φετινής Eurovision, η κορυφαία pop star της Ελλάδας, η οποία έχει μπει στο πάνθεον της Ευρώπης με το «Fuego», θα εμφανιστεί στο interval act του Πρώτου Ημιτελικού, την Τρίτη 7 Μαΐου.
Μέσα από αυτό το act θα αποκαλυφθεί η σκηνή του διαγωνισμού και θα δοθεί το μουσικό σύνθημα για να ξεκινήσει η φετινή διοργάνωση.
Εκτός από την Ελένη Φουρέιρα, στο act θα συμμετέχουν η Chanel Terrero η οποία εκπροσώπησε την Ισπανία με το τραγούδι «SloMo» το 2022, ο Eric Saade, που διαγωνίστηκε με το «Popular» για τη Σουηδία το 2011, καθώς και 24 χορευτές.
Η Ελένη Φουρέιρα θα παρουσιάσει το «Fuego», με το οποίο κατέκτησε τη δεύτερη θέση για την Κύπρο το 2018, μέσα από μία φλογερή χορογραφία που επιμελήθηκε ο Bill Roxenos.
Αυτή είναι η τρίτη φορά που η Ελένη Φουρέιρα ανεβαίνει στη σκηνή της Eurovision.
Εκτός από τη διαγωνιστική συμμετοχή της το 2018, επέστρεψε στον διαγωνισμό το 2019 στο Ισραήλ και έλαβε μέρος σε ένα act με τίτλο «οι θρύλοι της Eurovision», όπου ξεσήκωσε τους πάντες παρουσιάζοντας με τον δικό της μοναδικό τρόπο το «Dancing Lasha Tumbai», με το οποίο η Verka Serduchka εκπροσώπησε την Ουκρανία το 2007.
Υπενθυμίζεται ότι εκτός την Ελένη Φουρέιρα, στον Δεύτερο Ημιτελικό της Eurovision 2024, την Πέμπτη 9 Μαΐου, θα εμφανιστεί και η Έλενα Παπαρίζου, σε ένα άλλο act με άλλες εμβληματικές νικήτριες του διαγωνισμού, όπως η Sertab Erener (2003) και η Charlotte Perrelli (1999).