Ο πρωταγωνιστής των ταινιών «Μόνος Στο Σπίτι» ήταν η πρώτη επιλογή του Eminem για το music video του «Stan».
Το «Stan» του Eminem έχει μείνει στην ιστορία ως ένα από τα πιο εμβληματικά τραγούδια και video clip βίντεο της δεκαετίας του 2000.
Ο τίτλος του μάλιστα έχει γίνει πια και ένας δημοφιλής όρος που περιγράφει τους φανατικούς θαυμαστές των καλλιτεχνών και χρησιμοποιείται ακόμα και σήμερα.
Αλλά σύμφωνα με τον πρωταγωνιστή του music video που σκηνοθέτησε ο Dr. Dre, τον Devon Sawa, ο Eminem είχε αρχικά διαφορετικά σχέδια για τον πρωταγωνιστικό ρόλο.
«Αρχικά απευθύνθηκαν στον Macaulay Culkin», αποκάλυψε ο Καναδός ηθοποιός σε συνέντευξή του στο Entertainment Tonight.
«Νομίζω ότι τον ήθελαν, αλλά εκείνος δεν ήταν διαθέσιμος ή δεν ήθελε να το κάνει, δεν ξέρω», συνέχισε.
«Τότε ο Dre, που μόλις είχε δει το “Final Destination” και ήταν θαυμαστής, πρότεινε εμένα. Τυχαία υπήρχε κάποιος στο γραφείο casting που γνώριζε κάποιον που ήταν φίλος μου και με πήραν τηλέφωνο έτσι… και τελικά όλα λειτούργησαν πολύ καλά», περιέγραψε.
Στο οκτάλεπτο video clip, ο Devon Sawa υποδύεται τον Stan, έναν εμμονικό θαυμαστή του Eminem που γίνεται όλο και πιο θυμωμένος και βίαιος με την έγκυο σύντροφό του (την οποία υποδύεται η Dido, που συμμετέχει επίσης στο τραγούδι) όταν ο ράπερ δεν απαντάει στα γράμματά του.
Αφού βάφει τα μαλλιά του ξανθά και φοράει ένα λευκό φανελάκι για να για να μοιάσει στον Eminem, φτάνει σε σημείο να ρίξει το αυτοκίνητό του από μια γέφυρα με την κοπέλα του δεμένη στο πορτμπαγκάζ.
«Είναι επίσης ένα από τα πράγματα για τα οποία είμαι πιο υπερήφανος», δήλωσε ο Devon Sawa για το music video του «Stan»
«Δεν θα το ξεχάσω ποτέ, μου είπαν την ημέρα των γυρισμάτων ότι θα το κάνω lip-sync», ανέφερε.
«Θυμάμαι, μετά το πρώτο πλάνο που έκανα, ο Dre όρμησε μέσα και είπε: “Ήταν καλό, αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις με λίγο ρυθμό αυτή τη φορά;”. Και εγώ σκέφτηκα: “Ωχ Θεέ μου”. Και κάπως έτσι κύλησε η μέρα», είπε.
Δείτε παρακάτω το music video για το «Stan» του Eminem με πρωταγωνιστές τον Devon Sawa και την Dido.