«Είναι μία συναυλία σε συνδυασμό με κάτι άλλο».
Όσοι παρευρέθηκαν στις πρόσφατες συναυλίες των Ghost στο The Forum του Λος Άντζελες παρατήρησαν ότι το συγκρότημα βιντεοσκοπούσε τις δύο βραδιές για μελλοντική χρήση.
Μιλώντας στο Metal Hammer, ο frontman Tobias Forge επιβεβαίωσε ότι το υλικό από τις συναυλίες του συγκροτήματος θα χρησιμοποιηθεί για κινηματογραφικούς σκοπούς, αλλά θα είναι κάτι λίγο πιο περίπλοκο από μία τυπική συναυλιακή ταινία.
«Όταν άρχισα να το ετοιμάζω, έλεγα: “Θεέ μου, θα λιποθυμήσω γιατί υπάρχουν τόσα πολλά που πρέπει να σκεφτώ. Μετά είπα: ‘Όχι, όχι, απλά μην το σκέφτεσαι καθόλου”», είπε ο τραγουδιστής.
Και στις δύο συναυλίες των Ghost στο The Forum είχε απαγορευτεί η χρήση κινητών τηλεφώνων και έξυπνων ρολογιών. Κατά την άφιξη στο χώρο, οι συσκευές των θεατών ασφαλίζονταν σε ατομικές θήκες που ανοίγονταν στο τέλος της συναυλίας.
«Δεν έχω δει ποτέ ξανά το κοινό να αλληλεπιδρά με τον τρόπο που το έκανε από τότε που ήμουν στην μπάντα ενός club», σχολίασε ο Tobias Forge.
«Ήταν οι καλύτερες συναυλίες που έχω κάνει ως τώρα με τους Ghost, μόνο και μόνο επειδή δεν χρειαζόταν να βλέπω αυτά τα αναθεματισμένα κινητά τηλέφωνα», πρόσθεσε.
Ο Tobias Forge επιβεβαίωσε στη συνέχεια ότι οι Ghost «ουσιαστικά γύριζαν μία ταινία».
«Και χρησιμοποιήσαμε δύο βραδιές με πλήθος κόσμου ως κομπάρσους. Θα είναι μία ταινία με το στοιχείο της συναυλίας. Οπότε πολλά από αυτά που ζήσατε θα είναι μέρος αυτού του έργου», εξήγησε.
Ο Tobias Forge ρωτήθηκε επίσης αν η ταινία των Ghost θα είναι παρόμοια με το «Through The Never» των Metallica, στο οποίο πρωταγωνιστούσαν μέλη του εμβληματικού ροκ συγκροτήματος και ο Dane DeHaan («Chronicle», «The Amazing Spider-Man 2»).
Ο DeHaan υποδύθηκε ένα νεαρό μέλος του συνεργείου του συγκροτήματος που στέλνεται σε μία έκτακτη αποστολή, ενώ οι Mettalica παίζουν ένα εκρηκτικό live set μπροστά σε ένα sold-out κοινό και απροσδόκητα βλέπει τον κόσμο του να αναποδογυρίζει εντελώς.
Ο τραγουδιστής των Ghost απάντησε θετικά, λέγοντας: «Με την έννοια ότι είναι μία συναυλία με κάτι άλλο συνδυασμένο».