Το νέο άλμπουμ και το ντοκιμαντέρ του J-Hope εμβαθύνουν στο θέμα του χορού.
Ο J-Hope των BTS ανακοίνωσε το νέο άλμπουμ του «Hope On The Street Vol. 1» και μία σειρά ντοκιμαντέρ που θα το συνοδεύει, με τίτλο «Hope On The Street».
Το άλμπουμ θα κυκλοφορήσει στις 29 Μαρτίου, ενώ η σειρά ντοκιμαντέρ, που θα αποτελείται από έξι επεισόδια, θα κάνει πρεμιέρα στο Prime Video στις 27 Μαρτίου.
Το «special album» θα περιλαμβάνει έξι τραγούδια τα οποία, μαζί με τη σειρά ντοκιμαντέρ, «εμβαθύνουν οργανικά στο θέμα του χορού», τον πυρήνα των καλλιτεχνικών ριζών και της ταυτότητας του J-Hope, σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση.
Το ντοκιμαντέρ «Hope On The Street» θα ακολουθήσει τη διαδρομή του J-Hope στον χορό, καθώς ο αστέρας της K-pop εξερευνά πόλεις όπως η Οσάκα, το Παρίσι, η Νέα Υόρκη, η Σεούλ και το Γκουανγκτζού, όπου συναντά χορευτές του δρόμου οποίοι του προσφέρουν έμπνευση κατά τη διάρκεια των ταξιδιών του.
Το «Hope On The Street» είναι ένα πρότζεκτ που ο J-Hope παρουσιάζει καθ’ όλη τη διάρκεια της καριέρας του δημοσιεύοντας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης διάφορα βίντεο στα οποία χορεύει.
Ένα νέο βίντεο από τη σειρά συνδυάζει πολλά από τα προηγούμενα χορευτικά βίντεο του τραγουδιού, δίνοντας μία γεύση από αυτά που θα ακολουθήσουν το 2024.
Οι προ-παραγγελίες για το άλμπουμ «Hope On The Street Vol. 1» έχουν ήδη ξεκινήσει.
Τα νέα επεισόδιο της σειράς ντοκιμαντέρ του J-Hope θα κυκλοφορούν στο Prime Video κάθε Πέμπτη και Παρασκευή μετά την πρεμιέρα στις 27 Μαρτίου.
Το «Hope On The Street Vol. 1» ακολουθεί για τον J-Hope το πρώτο σόλο άλμπουμ του, «Jack in the Box», το οποίο κυκλοφόρησε το 2022 έφτασε στο Νο. 6 του Billboard 200 στις ΗΠΑ.
Μια εκτεταμένη έκδοση του άλμπουμ, με τίτλο «Hope», κυκλοφόρησε τον Αύγουστο του 2023.
Η νέα έκδοση περιλάμβανε τα αρχικά τραγούδι του άλμπουμ, καθώς και τρεις ζωντανές ηχογραφήσεις από την ιστορική εμφάνιση του J-Hope στο Lollapalooza το 2022 στο Σικάγο, συν δύο instrumental κομμάτια.
Το «Hope On The Street» δεν είναι το μοναδικό ντοκιμαντέρ του J-Hope. Τον Φεβρουάριο του 2023, το είδωλο των BTS κυκλοφόρησε στο Weverse και στο Disney+ το ντοκιμαντέρ «j-hope IN THE BOX».
Το ντοκιμαντέρ κατέγραψε την παραγωγή του πρώτου σόλο άλμπουμ του «Jack In The Box» και πρόσφερε επίσης μία ματιά στην εκδήλωση ακρόασης που διοργάνωσε για το άλμπουμ.
Επίσης, το ντοκιμαντέρ περιέχει πλάνα από τα παρασκήνια της συμμετοχής του στο Lollapalooza το 2022, όπου ο J-Hope έγινε ο πρώτος Κορεάτης καλλιτέχνης που εμφανίστηκε ως επικεφαλής σε ένα μεγάλο αμερικανικό φεστιβάλ.
Εν τω μεταξύ, ο J-Hope συνεχίζει αυτήν την περίοδο την υποχρεωτική στρατιωτική του θητεία 18 μηνών, που ξεκίνησε τον Απρίλιο του 2023.