Το «Closer Than This» εκφράζει την εκτίμηση και την αγάπη του Jimin για τους θαυμαστές του.
Ο Jimin των pop icons του 21ου αιώνα BTS κυκλοφορεί το νέο σόλο single του «Closer Than This».
Το «Closer Than This» είναι αφιερωμένο στους θαυμαστές του, με τους στίχους να εκφράζουν ένα θερμό μήνυμα προς το Army που προέρχεται κατευθείαν από την καρδιά του.
Το τραγούδι μεταφέρει την ειλικρινή εκτίμηση και αγάπη του Jimin για τους θαυμαστές του.
Τραγουδάει ότι δεν θα αφήσει ποτέ το χέρι «σου» ακόμα και κατά τη διάρκεια της αλλαγής των εποχών, προσφέροντας μία αίσθηση σιγουριάς και παρηγοριάς με την υπόσχεση ότι «ακόμα κι αν είμαστε προσωρινά χώρια, είμαστε πάντα μαζί».
Το «Closer Than This» είναι ένα easy-listening τραγούδι με ένα ενδιαφέρον κράμα ενός ήρεμου, χαλαρωτικού ρυθμού και ενός hip-hop beat.
Η φωνή του Jimin συνδυάζεται με τις φωνές της παιδικής χορωδίας για να προσθέσει μία αισιόδοξη και συγκινητική νότα στο τραγούδι.
Ο Jimin τραγουδάει πάνω από το επαναλαμβανόμενο riff της κιθάρας, απογειώνοντας τους ακροατές, ενώ παράλληλα αποπνέει μία αίσθηση μελωδικής ηρεμίας.
Το μουσικό βίντεο για το «Closer Than This» ξεκινά με μία προσωπική ματιά στα παρασκήνια καθώς ο Jimin εργάζεται πάνω στο τραγούδι.
Στη συνέχεια, προσκαλεί τους θεατές σε ένα νοσταλγικό ταξίδι στις αναμνήσεις με πλάνα από το ντεμπούτο των BTS το 2013, τις sold-out συναυλίες τους σε στάδια με το Army, τα αμέτρητα ρεκόρ που έσπασαν τα charts και τις αξέχαστες στιγμές σε παγκόσμια μουσικά βραβεία.
Το «Closer Than This» είναι το επόμενο προσωπικό τραγούδι του Jimin μετά την κυκλοφορία του πρώτου του σόλο άλμπουμ «Face», τον Μάρτιο, οποίο έκανε ντεμπούτο στο Νο. 2 του Billboard 200.
Το άλμπουμ περιείχε το single «Like Crazy», το οποίο κατέκτησε την κορυφή του Billboard Hot 100 και χάρισε στον τραγουδιστή των BTS το πρώτο του σόλο Νο. 1 στο chart.
Ο Jimin συμμετείχε επιπλέον στο τραγούδι «Angel» από το soundtrack της ταινίας «Fast X» μαζί με τους NLE Choppa, Kodak Black, JVKE και Muni Long.
Το «Closer Than This» είναι επίσης το φινάλε του #ThisIsJimin, μίας σειράς περιεχομένου μικρής διάρκειας που ο Jimin μοιράστηκε με τους θαυμαστές του κατά τη διάρκεια των τελευταίων τριών μηνών.
Το είδωλο της K-pop κυκλοφόρησε μία σειρά από βίντεο με performances στις σελίδες του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, στα οποία περιλαμβανόταν και ένα απόσπασμα από την εκτέλεση του «Closer Than This» για να δώσει μία πρόγευση από το single πριν από την κυκλοφορία του.
Ολοκληρώνοντας το #ThisIsJimin, το «Closer Than This» είναι ένα αξέχαστο δώρο που θα αποκτήσει μία ξεχωριστή θέση στις καρδιές των θαυμαστών του.