Ο Guillaume de Kadebostany στο «Μουσικό Κουτί».
Ένα από τα πιο πολυσυζητημένα συγκροτήματα των τελευταίων ετών, με τραγούδι που έχουν γίνει παγκόσμιες επιτυχίες, έρχεται στο «Μουσικό Κουτί» της ΕΡΤ1, την Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2024, στις 21:00.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου και η Ρένα Μόρφη υποδέχονται τον δημιουργό του ηλεκτρικού συγκροτήματος Kadebostany, Guillaume de Kadebostany, την εκρηκτική τραγουδίστριά τους Poseidona και την Ελληνίδα τραγουδοποιό και ερμηνεύτρια Vassilina.
Ελληνικά και ξένα τραγούδια συνδυάζονται με μοναδικό μουσικό τρόπο και η βραδιά εξελίσσεται σ’ ένα αξέχαστο τηλεοπτικό πάρτι.
Οι Kadebostany αγαπούν τη χώρα μας και τα τελευταία χρόνια χάρη στη συνεργασία τους με την avant-pop τραγουδίστρια Vassilina μοιράζονται όλο και πιο συχνά τις μουσικές τους με το ελληνικό κοινό.
Το 2008 γεννήθηκε στο ευφάνταστο μυαλό του DJ, παραγωγού και συνθέτη, Guillaume de Kadebostany μία… Δημοκρατία με μέλη της μερικούς εξαιρετικούς μουσικούς, από διάφορα σημεία της Ευρώπης.
Η δημιουργία της ουτοπικής αυτής χώρας αποσκοπούσε στη διάδοση του pop οράματος του εμπνευστή της και είχε βασικά συνθετικά τη μίξη electronica με balkan στοιχεία και αιθέρια pop φωνητικά, εντυπωσιακά visual εφέ και αρκετή δόση τρέλας.
Σήμερα, οι Kadebostany αποτελούν υπερδύναμη στο pop μουσικό στερέωμα, καθώς μετρούν πάνω από 1 δισεκατομμύρια streams στο YouTube, περισσότερες από 500 συναυλίες, έχουν μπει στο top10 σε πάνω από 30 χώρες, έχουν παίξει σε κοινό 120.000 ανθρώπων και άλλα πολλά.
Μια εκπομπή με συναυλιακή διάθεση, που ξεκινάει από τη Δημοκρατία του Kadebostan με το «Castle In The Snow» και καταλήγει στην Ελλάδα.
Δείτε πρώτοι αποσπάσματα από την εκπομπή
Ξεχωριστή στιγμή στην εκπομπή είναι η διασκευή που έκανε ο Guillaume de Kadebostany στο τραγούδι «Αχ Θάλασσά Μου Σκοτεινή» του Νίκου Πορτοκάλογλου.
«Walking With A Ghost»
Η Poseidona ερμηνεύει ένα από τα πιο γνωστά τραγούδια του συγκροτήματος, σε στίχους και μουσική του Guillaume de Kadebostany.
«Early Morning Dreams»
Η Vassilina στο ατμοσφαιρικό τραγούδι των Kadebostany (μουσική) και Amina Cadelli (στίχους), που τραγούδησε σε πρώτη εκτέλεση η Rhitta Nattah.
«Castle In The Snow»
Η Poseidona και η Vassilina ενώνουν τις φωνές τους σε ακόμα μία δημιουργία των Kadebostany, που τραγούδησε σε πρώτη εκτέλεση η Amina.
Για τέταρτη συνεχή χρονιά, ο Νίκος Πορτοκάλογλου και η Ρένα Μόρφη υποδέχονται ξεχωριστούς καλλιτέχνες, ακούν τις ιστορίες τους, θυμούνται τα καλύτερα τραγούδια τους και δίνουν νέα πνοή στη μουσική.
Η εκπομπή, που αγαπήθηκε από το τηλεοπτικό κοινό, παραμένει σχολείο και παιδική χαρά. Φέτος, όμως, σε ορισμένα επεισόδια τολμά να διαφοροποιηθεί από τις προηγούμενες χρονιές, ενώνοντας Έλληνες και ξένους καλλιτέχνες.
Το «Μουσικό Κουτί» επιστρέφει τη νέα χρονιά με 15 special επεισόδια και αποδεικνύει, για άλλη μία φορά, ότι η μουσική δεν έχει όρια ούτε και σύνορα.
Καθίστε αναπαυτικά στον καναπέ σας ανοίγει ένα γοητευτικό και μυστηριώδες «Μουσικό Κουτί».