Η Μαρία Παπαγεωργίου μετατρέπει κάθε παράστασή της στο σημείο συνάντησης κοινών αναφορών και κοινής αισθητικής, μέσα στο οποίο συνυπάρχουν η μυσταγωγία με τον παλμό.
Ύστερα από μία χρονιά γεμάτη ετερόκλητες καλλιτεχνικές προτάσεις και σημαντικές διακρίσεις, η Μαρία Παπαγεωργίου επιστρέφει και αυτή την άνοιξη στην Κεντρική Σκηνή του «Σταυρού του Νότου» για τέσσερεις μόνο παραστάσεις.
Την Παρασκευή 22 και 29 Μαρτίου και την Παρασκευή 5 και 12 Απριλίου.
Η ίδια λέει: «Δέκα χρόνια αναζητώ την άνοιξη στο “Σταυρό του Νότου”. Βουτώ στην ασωτία που απαιτεί η Τέχνη για να ενηλικιωθεί, επιστρέφω όμως κάθε χρόνο στο σπίτι μου, για να διηγηθώ όλα όσα είδα, ένιωσα και γνώρισα στα καθημερινά μου μουσικά ταξίδια, με μία βαθειά και αστείρευτη ανάγκη να υποσχεθώ πως η αγάπη θα ‘ρθει και φέτος»
Έχοντας ως τελευταίες στάσεις τη συνάντησή της με το μουσικό σύμπαν του Θάνου Μικρούτσικου και τις ηλεκτρικές δονήσεις του project «Palming up», η επιστροφή της Μαρίας Παπαγεωργίου στον «Σταυρό του Νότου» είναι το οικογενειακό τραπέζι, όπου όλοι συν-τρεφόμαστε με τραγούδια που μας ζητούν να στραφούμε στη φωτεινή πλευρά του εαυτού μας.
Τραγούδια διαφορετικών δεκαετιών, γλώσσας και ύφους με κοινό παρονομαστή την πίστη στην απανταχού ομορφιά.
Κάθε παράσταση της Μαρίας Παπαγεωργίου στον «Σταυρό του Νότου» είναι το σημείο συνάντησης κοινών αναφορών και κοινής αισθητικής, μέσα στο οποίο συνυπάρχουν η μυσταγωγία με τον παλμό, η σύγχρονη διεθνής σκηνή με τους μεγάλους Έλληνες συνθέτες και η προσωπική δισκογραφία της με την τραγουδοποιία των ελληνικών ροκ συγκροτημάτων.
«Δέκα χρόνια πλέον στο Σταυρό του Νότου, “μεγαλώνω” μέσα του, μπουσούλησα, περπάτησα και μπαίνω πλέον στην αιώνια εφηβεία που ορίζει η μουσική».
Συμμετέχουν οι μουσικοί: Ευριπίδης Ζεμενίδης (ηλεκτρική κιθάρα), Θάνος Μιχαηλίδης (τύμπανα), Γιώργος Ντάνης (μπάσο) και Weronika Kijewska (τσέλο).
Στα φωνητικά η Ειρήνη Ζούτσου και η Βασιλική Κωνσταντέλλου.
Πληροφορίες
Μαρία Παπαγεωργίου
Σταυρός του Νότου
Κεντρική Σκηνή
Παρασκευή 22 & 29 Μαρτίου
Παρασκευή 5 & 12 Απριλίου
Ώρα προσέλευσης: 21.30
Ώρα έναρξης: 22:00
Προπώληση εισιτηρίων στο more.com.
Πώληση εισιτηρίων θέασης την ίδια ημέρα στο ταμείο του καταστήματος.