Το τρίτο music video του Michael Jackson που σπάει το φράγμα του ενός δισεκατομμυρίου προβολών.
Το εμβληματικό music video του «Beat It» του Michael Jackson ξεπέρασε τις 1 δισεκατομμύριο προβολές στο YouTube, σε μία εντυπωσιακή απόδειξη της αέναης γοητείας του βασιλιά της pop.
Το επίτευγμα αυτό, που επιβεβαιώθηκε από το YouTube στις 29 Νοεμβρίου, επισφραγίζει την κληρονομιά του Michael Jackson στην ψηφιακή εποχή, ξεπερνώντας τα όρια του χρόνου και της εξέλιξης των πολυμέσων.
Το «Beat It» είναι το τρίτο μουσικό βίντεο του Michael Jackson που συγκεντρώνει ένα δισεκατομμύριο προβολές, μετά το «Billie Jean» και το «They Don’t Care About Us» – τρία από τα πολλά τραγούδια και μουσικά βίντεο που υπογραμμίζουν τη διαρκή δημοτικότητα της πρωτοποριακής συμβολής του στη μουσική βιομηχανία.
Ακόμη και μετά θάνατον, η επιρροή του Michael Jackson παραμένει αδιαμφισβήτητη.
Νωρίτερα αυτό το μήνα, το εμβληματικό τραγούδι «Thriller», που άθελά του έγινε ύμνος για το Halloween, επανεμφανίστηκε στο Billboard Hot 100 στις ΗΠΑ, καταλαμβάνοντας το Νο 21.
Αυτή είναι η έκτη συνεχής χρονιά που το τραγούδι εμφανίζεται ξανά στο διάσημο singles chart του Billboard, γεγονός που αποδεικνύει τη διαρκή γοητεία των μουσικών αριστουργημάτων του Michael Jackson.
Καθώς πλησιάζουμε στις 2 Δεκεμβρίου, αυξάνεται η προσμονή για το νέο ντοκιμαντέρ που θα τιμήσει την 40ή επέτειο του ιστορικού άλμπουμ «Thriller» του Michael Jackson.
Το ντοκιμαντέρ, που θα κάνει πρεμιέρα στο Showtime και στο Paramount+, θα περιέχει αδημοσίευτο υλικό που αποκαλύπτει τα παρασκήνια από τη συναρπαστική δημιουργία αυτού του πρωτοποριακού άλμπουμ. Επίσης, οι θεατές θα παρακολουθήσουν συνεντεύξεις με κορυφαίους καλλιτέχνες των charts, όπως οι Usher, Mary J. Blige, Maxwell και Mark Ronson.
Το «Beat It» (No. 1) κατέχει μία περίοπτη θέση στο «Thriller», καθώς βρίσκεται ανάμεσα στις επτά επιτυχίες του άλμπουμ που ανέβηκαν στο Top στο Hot 100, μαζί με το «Billie Jean» (Νο. 1), το «The Girl Is Mine» (με τον Paul McCartney, Νο. 2), το «Wanna Be Startin’ Somethin’» (Νο. 5), το «Human Nature» (Νο. 7), το «P.Y.T. (Pretty Young Thing)» (Νο. 10) και το ομώνυμο τραγούδι του «Thriller» (No. 4)
Πέντε πράγματα που δεν γνωρίζατε για το «Beat It»
– Ένα από τα πιο εμβληματικά χαρακτηριστικά του «Beat It» είναι το εκπληκτικό σόλο στην κιθάρα, αλλά ξέρατε ότι το έπαιξε ο Eddie Van Halen; Ο θρυλικός κιθαρίστας έπαιξε αυτό το αξέχαστο σόλο ως χάρη στον Michael Jackson, και το ηχογράφησε σε δύο μόνο λήψεις.
– Το μουσικό βίντεο για το «Beat It» αντλεί έμπνευση από το κλασικό μιούζικαλ «West Side Story». Ο Michael Jackson ήθελε να μεταφέρει μία αίσθηση έντασης και αντιπαλότητας στο βίντεο, όπως οι εμβληματικές σκηνές χορού στο μιούζικαλ.
– Η χαρακτηριστική ψηλή φωνή στο ρεφρέν του «Beat It» δεν είναι του Michael Jackson αλλά του ροκ τραγουδιστή Daryl Hall, το ήμισυ του ντουέτου Hall & Oates. Ο Daryl Hall έκανε τα φωνητικά χωρίς να αναφερθεί επίσημα το όνομά του στο τραγούδι.
– Παρόλο που πλέον είναι ένα θρυλικό τραγούδι, χρειάστηκαν επτά εβδομάδες για να ανέβει το «Beat It» στην κορυφή του Billboard Hot 100 και να αποκτήσει ευρεία απήχηση.
– Το «Beat It» όχι μόνο κυριάρχησε στα charts, αλλά σάρωσε και στα Βραβεία Grammy το 1984. Το «Beat It» κέρδισε το σημαντικό βραβείο για την Ηχογράφηση της Χρονιάς, ενώ το «Thriller» έλαβε το βραβείο για το Άλμπουμ της Χρονιάς.