Οι SOFI TUKKER θα χαρίσουν μαζί με τους Duran Duran μία άκρως χορευτική βραδιά στο Release Athens 2024.
Το Release Athens 2024 υποδέχεται τους SOFI TUKKER, την Πέμπτη 18 Ιουλίου, στην Πλατεία Νερού.
Το ντουέτο από τη Νέα Υόρκη αποτελεί ένα από τα πιο επιτυχημένα dance/pop σχήματα των τελευταίων ετών και αυτή θα είναι η πρώτη τους εμφάνιση στη χώρα μας.
Μαζί με τους σπουδαίους Duran Duran, θα μας χαρίσουν μία απολαυστική και άκρως χορευτική βραδιά.
Οι SOFI TUKKER δημιουργήθηκαν το 2014 από τη Sophie Hawley-Weld και τον Tucker Halpern.
Σχεδόν μία δεκαετία οι SOFI TUKKER χτίζουν τη φήμη τους παγκοσμίως ως το πιο δυναμικό, θετικό και αγαπημένο από το κοινό συγκρότημα ηλεκτρονικής μουσικής.
Η Sophie Hawley-Weld και ο Tucker Halpern είναι κολλητοί φίλοι, με ξεχωριστές προσωπικότητες και διαφορετικά υπόβαθρα που δημιουργούν έναν συναρπαστικό συνδυασμό.
«Ένας από τους λόγους που μπορούμε να ζούμε μαζί, να ταξιδεύουμε μαζί, να δουλεύουμε μαζί και να μη σκοτωνόμαστε μεταξύ μας είναι επειδή είμαστε τόσο διαφορετικοί», λέει γελώντας ο Tucker Halpern.
Οι εντελώς αντίθετες ανατροφές τους δημιουργούν έναν ιδιαίτερο δεσμό μεταξύ τους, όπου και οι δύο έχουν μάθει να αφήνουν στην άκρη τις προκαταλήψεις τους και να βρίσκουν κοινό έδαφος.
Οι SOFI TUKKER δεν κάνουν εκπτώσεις στη δημιουργία τους – αν μία ιδέα δεν ενθουσιάσει και τους δύο, ξεγράφεται. Ό,τι κι αν δημιουργούν, το προσεγγίζουν με ισότιμο τρόπο. Αυτή η συνεργασία με ανταγωνιστικό αλλά και υποστηρικτικό πνεύμα εξελίσσεται συνεχώς και τους ωθεί σε νέα επίπεδα.
Με την κυκλοφορία του παρθενικού single τους, «Drinkee», βρέθηκαν υποψήφιοι για Grammy, κάτι που επαναλήφθηκε και με την κυκλοφορία του πρώτου τους δίσκου, «Treehouse» (2018), ο οποίος τους χάρισε τη δεύτερη υποψηφιότητά τους – στην κατηγορία του Best Dance/Electronic Album.
Έχοντας σαν σημείο αναφοράς την αγάπη τους για τη βραζιλιάνικη μουσική και κουλτούρα, οι SOFI TUKKER συνδυάζουν τις ετερόκλητες επιρροές τους και ηχογραφούν εθιστικά τραγούδια, όπως φαίνεται και από τις μεγάλες επιτυχίες τους «Best Friend», «Purple Hat» και «Brazilian Soul» (σε συνεργασία με τους The Knocks).
Παράλληλα, έχουν εξελιχθεί σε ένα πολύπλευρο live act, με sold out περιοδείες και εντυπωσιακές live εμφανίσεις στα μεγαλύτερα φεστιβάλ του κόσμου όπως τα Coachella, Lollapallooza, Bonnaroo μεταξύ πολλών άλλων.
Την Πέμπτη 18 Ιουλίου, θα τους υποδεχθούμε στην Πλατεία Νερού όπου θα παρουσιάσουν για πρώτη φορά στην Ελλάδα ένα εντυπωσιακό live show που οι ίδιοι χαρακτηρίζουν ως «παιχνιδιάρικο, πληθωρικό και γεμάτο φωτεινά χρώματα».
Περισσότερα ονόματα θα ανακοινωθούν σύντομα.
Πληροφορίες
Η διάθεση των εισιτηρίων συνεχίζεται προς 70€ και για συγκεκριμένο αριθμό. Οι επόμενες φάσεις θα ανακοινωθούν στην πορεία.
Επίσης, διατίθεται περιορισμένος αριθμός VIP εισιτηρίων, με πρώτη τιμή τα 250€. Στη συγκεκριμένη κατηγορία περιλαμβάνονται οι εξής προνομιακές παροχές:
• Ξεχωριστή υπερυψωμένη περιοχή διαμορφωμένη με stands & stools για όλους
• Open-bar
• Προτεραιότητα πρόσβασης στο χώρο
• Ιδιωτικό parking
• Ξεχωριστές τουαλέτες
• Αναμνηστικό δώρο
Παράλληλα, είναι διαθέσιμη και μία ειδική προσφορά του Release Athens 2024, για όσες και όσους επιθυμούν να παρακολουθήσουν δύο ημέρες του φεστιβάλ, επωφελούμενοι από μία σημαντική έκπτωση:
Massive Attack & more tba (17/7, Πλατεία Νερού) + Duran Duran, SOFI TUKKER & more tba (18/7, Πλατεία Νερού) προς 105€ (κέρδος 20€)
Διάθεση εισιτηρίων
• Τηλεφωνικά στο 211 77 00 000
• Online: more.com, floyd.gr
• Φυσικά σημεία: Καταστήματα Νova, Public, Ευριπίδης, Yoleni’s, Viva Spot Τεχνόπολης
Όλες οι πληροφορίες (τιμές, πρόγραμμα, πρόσβαση) στο releaseathens.gr.