Το side project των Radiohead για πρώτη φορά στην Ελλάδα.
Το Release Athens 2024 υποδέχεται τους The Smile την Πέμπτη 20 Ιουνίου στην Πλατεία Νερού.
Το συγκρότημα που δημιούργησαν ο Thom Yorke και ο Jonny Greenwood, δηλαδή ο δημιουργικός πυρήνας των περίφημων Radiohead, μαζί με τον Tom Skinner των Sons of Kemet, θα εμφανιστεί για πρώτη φορά στην Ελλάδα.
Οι The Smile θα είναι co-headliners μαζί με τους Pulp σε μία μοναδική φεστιβαλική βραδιά που πλέον συγκεντρώνει στο lineup της μερικές από τις σπουδαιότερες προσωπικότητες της παγκόσμιας μουσικής σκηνής των τελευταίων δεκαετιών.
Περισσότερα ονόματα, θα ανακοινωθούν σύντομα.
Οι The Smile δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια των lockdowns. Ο Thom Yorke και o Jonny Greenwood είχαν πολλές νέες ιδέες πάνω στις οποίες ήθελαν να δουλέψουν αλλά την ίδια στιγμή τα άλλα μέλη των Radiohead ήταν και αυτά απασχολημένα με δικά τους projects.
Πήραν το όνομά τους από ένα ποίημα του Ted Hughes και, όπως εξηγεί ο Yorke: «Δεν αναφέρεται στο συνηθισμένο χαμόγελο αλλά περισσότερο στο χαμόγελο το οποίο χρησιμοποιεί κάποιος που σου λέει ψέματα, καθημερινά.»
Η πρώτη εμφάνιση – έκπληξη ήρθε μέσω streaming για το φεστιβάλ Glastonbury, τον Μάιο του 2021, και έναν χρόνο μετά, κυκλοφόρησε το εξαιρετικό πρώτο άλμπουμ τους «A Light For Attracting Attention».
«Μαγευτικοί με συναρπαστικές ιδέες», «χωρίς αμφιβολία, το καλύτερο side project από μέλη των Radiohead», «περίπλοκοι όσο και σοφά απλοί» είναι μερικοί χαρακτηρισμοί που τους προσέδωσαν τα media, αποθεώνοντας το άλμπουμ στο σύνολό του.
Τα «You Will Never Work in Television Again», «The Smoke», «We Don’t Know What Tomorrow Brings» ξεχωρίζουν αμέσως. Post-punk ήχοι ενώνονται με afrobeat, ηλεκτρονικούς ήχους, μέσα από progressive ενορχηστρώσεις.
Το επιβλητικό «Pana-vision» ακούγεται στη διάσημη σειρά «Peaky Blinders», με το video να συνοδεύεται με σκηνές μέσα από αυτή, ενώ το «Open The Floodgates» είναι ένα ονειρικό αριστούργημα που θα μπορούσε να ανήκει στις κορυφαίες στιγμές της δισκογραφίας των Radiohead.
Οι The Smile θα κυκλοφορήσουν το δεύτερο άλμπουμ τους «Wall Of Eyes», το οποίο ηχογραφήθηκε στα περίφημα Abbey Road Studios, στα τέλη του επερχόμενου Ιανουαρίου.
Ήδη, κυκλοφόρησαν το πρώτο single για το ομότιτλο τραγούδι. Το video σκηνοθετήθηκε από τον σπουδαίο Paul Thomas Anderson, δημιουργό ταινιών όπως «There Will Be Blood», «The Master», στις οποίες ο Jonny Greenwood συνέθεσε το soundtrack. Ο Paul Thomas Anderson συνεργάστηκε και με τον Thom Yorke στο 15λεπτο music video του «ANIMA» (2019).
Στις 20 Ιουνίου, εκτός από τους υπέροχους Pulp, θα απολαύσουμε επί σκηνής τους The Smile, τον Thom Yorke και τον Jonny Greenwood, 24 χρόνια μετά την τελευταία επίσκεψή τους στη χώρα μας, σε μία φεστιβαλική ημέρα αφιερωμένη σε ορισμένα από τα κορυφαία ονόματα που δημιούργησαν – και εξακολουθούν να δημιουργούν – αυτό που ονομάζουμε πραγματικά σπουδαία μουσική.
Πληροφορίες
Η διάθεση των εισιτηρίων συνεχίζεται στα 65 € (περιορισμένος αριθμός). Μετά την εξάντλησή τους, θα συνεχιστεί προς 70 € Οι επόμενες φάσεις θα ανακοινωθούν στην πορεία.
Επίσης, διατίθεται περιορισμένος αριθμός VIP εισιτηρίων, με πρώτη τιμή τα 175 €. Στη συγκεκριμένη κατηγορία περιλαμβάνονται οι εξής προνομιακές παροχές:
• Ξεχωριστή υπερυψωμένη περιοχή διαμορφωμένη με stands&stools για όλους
• Open-bar
• Προτεραιότητα πρόσβασης στο χώρο
• Ιδιωτικό parking
• Ξεχωριστές τουαλέτες
• Αναμνηστικό δώρο
Διάθεση εισιτηρίων
• Τηλεφωνικά στο 211 77 0000
• Online / releaseathens.gr + more.com
• Φυσικά σημεία: Καταστήματα Νova, Public, Ευριπίδης και Viva Spot Τεχνόπολης
Όλες οι πληροφορίες (τιμές, πρόγραμμα, πρόσβαση) στο releaseathens.gr.