Εκατοντάδες κόσμου από όλες τις γωνίες της Ελλάδας συγκεντρώθηκε στη Θεσσαλονίκη για να αποχαιρετήσει τον Βασίλη Καρρά.
Σε κλίμα βαθιάς συγκίνησης ολοκληρώθηκε η εξόδιος ακολουθία του Βασίλη Καρρά.
Την Τετάρτη, χιλιάδες άνθρωποι συγκεντρώθηκαν στον Ιερό Ναό της Αγίας Σοφίας στη Θεσσαλονίκη για να αποτίσουν τον τελευταίο φόρο τιμής στον άρχοντα του λαϊκού τραγουδιού, ο οποίος έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 70 ετών στις 24 Δεκεμβρίου.
Αν και βρισκόμαστε στην περίοδο των Χριστουγέννων, η προσέλευση ανθρώπων από όλη την Ελλάδα ήταν εντυπωσιακή.
Πλήθος κόσμου συγκεντρώθηκε από νωρίς το πρωί για να αποχαιρετήσει τον Βασίλη Καρρά, γεμίζοντας τον χώρο με συγκίνηση και σεβασμό.
Μεταξύ αυτών και πολλοί συνάδελφοι καλλιτέχνες, όπως ο Πέτρος Ιακωβίδης, η Λένα Ζευγαρά, η Άντζελα Δημητρίου και ο Γιάννης Ζουγανέλης.
Η ατμόσφαιρα ήταν φορτισμένη από τη θλίψη, αλλά και από την αγάπη που ένιωθε ο κόσμος για τον Βασίλη Καρρά. Η μουσική του ήταν συνδεδεμένη με τις ζωές πολλών ανθρώπων, και η απουσία του θα είναι μεγάλη.
![Σε λαϊκό προσκύνημα η σορός του Βασίλη Καρρά.](https://i0.wp.com/postmelody.gr/wp-content/uploads/2023/12/Karras-156278523031903.webp?resize=696%2C456&ssl=1)
Όταν το φέρετρο του Βασίλη Καρρά έφτασε με τη συνοδεία μοτοσικλετών της ΕΛΑΣ λίγο μετά τις 10:00 το πρωί, το συγκεντρωμένο πλήθος άρχισε να φωνάζει «Είσαι παντού» και «Άξιος».
Λόγω του τεράστιου αριθμού των ανθρώπων που συνέρρευσαν στον Ιερό Ναό της Αγίας Σοφίας, παρατάθηκε μέχρι αργά το βράδυ το λαϊκό προσκύνημα της σορού του Βασίλη Καρρά, που ήταν αρχικά προγραμματισμένο να ολοκληρωθεί στις 16:00.
Η αγάπη που νιώθει ο κόσμος για τον Βασίλη Καρρά αποτυπώθηκε ξεκάθαρα, καθώς χιλιάδες άνθρωποι έσπευσαν στη Θεσσαλονίκη για να αποτίσουν φόρο τιμής στον μεγάλο καλλιτέχνη του λαϊκού τραγουδιού.
Το συγκινητικό αφιέρωμα της μπάντας του
Στη στιγμή της έξοδος του φέρετρου από την εκκλησία, η μπάντα του Βασίλη Καρρά έπαιξε μερικά από τα πιο εμβληματικά τραγούδια του, όπως το «Νύχτα Ξελογιάστρα», το «Δεν Πάω Πουθενά», καθώς και ένα ποντιακό τραγούδι.
Η μουσική του σπουδαίου λαϊκού τραγουδιστή έδωσε φωνή στη θλίψη του κόσμου που τον αποχαιρετούσε.
Τραγικές φιγούρες ήταν η χήρα του Βασίλη Καρρά, η κόρη του και ο αδελφός του, οι οποίοι ήταν εμφανώς θλιμμένοι καθώς συνόδευαν το φέρετρο.
![Η μπάντα του Βασίλη Καρρά στο λαϊκό προσκύνημα.](https://i0.wp.com/postmelody.gr/wp-content/uploads/2023/12/Karras-156278523031902.webp?resize=696%2C463&ssl=1)
Την Τετάρτη 27 Δεκεμβρίου, στις 12:00 το μεσημέρι, ο Βασίλης Καρράς θα ταφεί στη γενέτειρά του, το Κοκκινοχώρι Καβάλας.
Στο τελευταίο αντίο στον Βασίλη Καρρά θα συμμετάσχουν οι φιλαρμονικές Νέας Προποντίδας και Απόλλων Ροδολίβους, ενώ τον επικήδειο λόγο θα εκφωνήσει ο καλλιτεχνικός διευθυντής της Συμφωνικής Ορχήστρας Νέων Ελλάδος, Ευάγγελος Αραμπατζής.
Σε μια όμορφη πράξη αλληλεγγύης, η οικογένεια του Βασίλη Καρρά εξέφρασε την επιθυμία της αντί στεφάνων να ενισχυθεί ο Σύλλογος «Φλόγα» Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια.