Οι BADBADNOTGOOD σε μία βραδιά για δυνατές συγκινήσεις.
Οι Καναδοί BADBADNOTGOOD, το πιο φρέσκο και σύγχρονο jazz trio που ανατρέπει τα δεδομένα, έρχονται τη Δευτέρα 3 Ιουνίου για να κλείσει με τον πιο θριαμβευτικό τρόπο το 23ο Athens Jazz Festival, στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων.
Το Gazarte θα είναι εκεί για να γιορτάσει μαζί με τους αγαπημένους του γείτονες την τελευταία ημέρα της μεγάλης jazz αθηναϊκής γιορτής, παρουσιάζοντας μία βραδιά για δυνατές συγκινήσεις.
Με την εκρηκτική παρουσία τους, τις συνεργασίες τους με κορυφαίους διεθνείς παραγωγούς και καλλιτέχνες όπως οι Kendrick Lamar, Kanye West, Tyler, the Creator, Ghostface Killah, Little Simz και οι αμέτρητες εμφανίσεις τους στα μεγαλύτερα φεστιβάλ διεθνώς, έχουν κάνει τους BADBADNOTGOOD ένα από τα σπουδαιότερα και πιο αντιπροσωπευτικά δείγματα της σύγχρονης μουσικής σκηνής.
Το ασταμάτητο τζαμάρισμα μετουσιώνεται σε καλά στημένα ακόρντα προς διαφορετικές κατευθύνσεις που δημιουργούν ένα προσωπικό μουσικό προφίλ, το οποίο μένει χαραγμένο και γράφει ιστορία.
Με χαρακτηριστική άνεση και δεξιοτεχνία περνούν από τη smooth jazz, στο instrumental/alternative hip hop και την πειραματική electronica.
Οι BADBADNOTGOOD σχηματίστηκαν το 2010 και κινούνταν μεταξύ τριών και τεσσάρων μελών, πριν καταλήξουν στη σημερινή σύνθεσή τους το 2015.
Τα μέλη του συγκροτήματος, που αποτελείται από τους Alexander Sowinski (ντραμς), Chester Hansen (μπάσο) και Leland Whitty (κιθάρα και ξύλινα πνευστά), γνωρίστηκαν στο jazz πρόγραμμα του Humber College στο Τορόντο.
Εκείνη την εποχή, αντί να δουλέψουν με τα παραδοσιακά jazz standards, αποφάσισαν να τα παρακάμψουν και να βασιστούν στο hip-hop και σε άλλα σύγχρονα είδη για να δημιουργήσουν έναν μοναδικό ήχο που έχει τις ρίζες του στη μαύρη αμερικανική μουσική.
Το πέμπτο άλμπουμ τους «Talk Memory» που κυκλοφόρησε το 2021 αποτίει φόρο τιμής σε εκείνους τους μουσικούς και τραγουδοποιούς που αποτέλεσαν τις κύριες επιρροές του συγκροτήματος.
Τη Δευτέρα 3 Ιουνίου οι BADBADNOTGOOD μας περιμένουν στην Τεχνόπολη για να γίνουμε συμμέτοχοι σε μία μουσική εμπειρία που θα δοκιμάσει τα μουσικά μας όρια και θα μας εκστασιάσει.
Πληροφορίες
BADBADNOTGOOD
23ο Athens Jazz Festival
Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
Δευτέρα 3 Ιουνίου
Ώρα έναρξης: 21:00
Διάθεση εισιτηρίων
• Τηλεφωνικά στο 211 77 00 000
• Online: more.com
• Φυσικά σημεία: Καταστήματα Νova, Public, Ευριπίδης, Viva Spot Τεχνόπολης