Ο Bruce Dickinson αποκαλύπτει ποια ήταν η πρώτη εντύπωσή του για τους Iron Maiden και τον πρώτο τραγουδιστή τους Paul Di’Anno.
Ο Bruce Dickinson μίλησε για την πρώτη επαφή τους με τους Iron Maiden και μοιράστηκε τις σκέψεις του για τον πρώτο τραγουδιστή του συγκροτήματος, Paul Di’Anno.
Σε μία συνέντευξή του στο νέο τεύχος του περιοδικού Record Collector, ο Bruce Dickinson ρωτήθηκε πότε συνάντησε για πρώτη φορά τους Iron Maiden.
«Την πρώτη φορά που είδα τους Maiden ήταν στο τότε “Music Machine” στο Camden», θυμήθηκε.
«Οι Samson (το συγκρότημά του τότε) ήταν headliners επειδή ο μάνατζέρ μας είχε χρηματοδοτήσει τη συναυλία και είπε: “Θέλουμε την πρώτη θέση”, αν και δεν το αξίζαμε πραγματικά», συνέχισε.
Αυτό έγινε ξεκάθαρο όταν ανέβηκαν στη σκηνή οι Iron Maiden, γιατί «το μαγαζί ήταν κατάμεστο», όπως περιέγραψε ο Bruce Dickinson.
«Είχα ακούσει φήμες για το πόσο καλοί ήταν, και σκέφτηκα ότι πρέπει να τους δω. Όταν βγήκαν, σκέφτηκα: “Δεν έχω δει ποτέ τους Deep Purple, αλλά έτσι πρέπει να ήταν να βλέπεις τους Deep Purple στην ακμή τους, να τα σπάνε όλα.”», είπε.
Όταν ρωτήθηκε για τη γνώμη του για τον τότε τραγουδιστή των Iron Maiden, τον Paul Di’Anno, σχολίασε: «Ήταν εντάξει, αλλά δεν είχε μεγάλη ευελιξία στη φωνή του».
«Σκέφτηκα ότι η φωνή του είχε φτάσει στα όριά της. Είδα αμέσως τι ήταν ικανό να κάνει το υπόλοιπο συγκρότημα, και θυμάμαι να σκέφτομαι: “Θεέ μου, θα ήθελα πολύ να είμαι ο frontman αυτού του συγκροτήματος”», αποκάλυψε.
«Και μόλις τελείωσαν, όλοι στον χώρο έφυγαν και εμείς εμφανίστηκε ως headliners σε περίπου τρία άτομα», συνέχισε.
Ο Paul Di’Anno ηχογράφησε δύο κλασικά άλμπουμ με το συγκρότημα, το ντεμπούτο τους «Iron Maiden» (1980) και το «Killers» (1981), πριν αντικατασταθεί από τον Bruce Dickinson, ο οποίος έκανε την πρώτη δισκογραφική εμφάνισή του στους Iron Maiden στον εμβληματικό δίσκο «The Number of the Beast» (1982).
Μετά τους Iron Maiden, ο Paul Di’Anno συμμετείχε ως frontman σε πολλά άλλα συγκροτήματα, συμπεριλαμβανομένων των Killers και των Battlezone και κυκλοφόρησε αρκετούς σόλο δίσκους.
Το 2005, το Classic Rock Revisited ρώτησε τον Paul Di’Anno σχετικά με τις προηγούμενες δηλώσεις του ότι ο Bruce Dickinson είναι πολύ καλύτερος τραγουδιστής για τους Iron Maiden από εκείνον.
«Ναι, παραδέχτηκα ότι ο Bruce είναι καλύτερος τραγουδιστής για τους Maiden από εμένα», είπε.
«Το πιστεύω ακόμα, αλλά μόνο για τα άλμπουμ των Maiden που κυκλοφόρησαν μετά τα δύο πρώτα κλασικά άλμπουμ μου με τους Maiden», σημείωσε.
«Νομίζω ότι δεν θα μπορούσα ποτέ να βάλω σωστά το στίγμα μου στα άλμπουμ των Maiden που κυκλοφόρησαν μετά το “Iron Maiden” και το “Killers” επειδή η φωνή του Bruce ταιριάζει πολύ καλύτερα σε αυτό το υλικό από ό,τι θα μπορούσε η δική μου φωνή», εξήγησε.
Ωστόσο, ο Paul Di’Anno απέφυγε να συγκρίνει τις φωνές τους και αποκάλυψε τον λόγο.
«Δεν συγκρίνω πραγματικά τις φωνές μας μεταξύ τους, καθώς πιστεύω ότι όπως εγώ δεν μπορούσα να τραγουδήσω τα τραγούδια της εποχής του Bruce στους Maiden, ο Bruce σίγουρα δεν έχει – και δεν είχε ποτέ – τη φωνή για να με αντικαταστήσει στα δύο πρώτα κλασικά άλμπουμ», είπε.