Ο Γιάννης Κότσιρας παρουσίασε το νέο άλμπουμ του σε μία εκδήλωση όπου παρευρέθηκαν φίλοι, συνάδελφοι και συνεργάτες του.
Στο υπέροχο αμφιθέατρο του Ιδρύματος Βασίλη & Ελίζας Γουλανδρή στο Παγκράτι, παρουσίασε ο Γιάννης Κότσιρας το νέο άλμπουμ του με τίτλο «Παράθυρο Στο Άπειρο».
Μία παρουσίαση – γιορτή, παρουσία φίλων, συναδέλφων και συνεργατών του Γιάννη Κότσιρα, αλλά και πλήθους δημοσιογράφων που ήρθαν να ακούσουν τη νέα αυτή δουλειά. Ένα μουσικό έργο που ενθουσίασε και συγκίνησε όλους όσοι ήταν εκεί και σίγουρα θα αγαπηθεί και από όσους το ακούσουν.
Στη συζήτηση συμμετείχαν ο ίδιος ο Γιάννης Κότσιρας, η διευθύνουσα σύμβουλος της Minos EMI, a Universal Music Company, Μαργαρίτα Μάτσα και ο Μανόλης Ανδρουλιδάκης, ο οποίος μελοποίησε για τις ανάγκες αυτής της δισκογραφικής έκδοσης δέκα ανέκδοτα ποιήματα του Άλκη Αλκαίου.
Παρευρέθηκαν επίσης συνάδελφοι και συνεργάτες του Γιάννη Κότσιρα όπως ο Γιώργος Νταλάρας, η Ελευθερία Αρβανιτάκη, ο Νίκος Τερζής και άλλοι.
Πάει καιρός που η κυκλοφορία ενός δίσκου αποτελεί είδηση.
Όταν όμως ένας από τους σημαντικότερους ερμηνευτές στο ελληνικό τραγούδι τα τελευταία 30 χρόνια, ο Γιάννης Κότσιρας τραγουδάει ανέκδοτους στίχους και ποίηση του Άλκη Αλκαίου σε μελοποίηση ενός από τους πιο ταλαντούχους συνθέτες της γενιάς του τον Μανόλη Ανδρουλιδάκη, τότε ναι, η κυκλοφορία ενός δίσκου είναι είδηση.
Το «Παράθυρο Στο Άπειρο» δεν είναι απλά το νέο άλμπουμ του Γιάννη Κότσιρα.
Είναι η επιλογή του Γιάννη Κότσιρα να καταθέσει έναν κύκλο τραγουδιών συνθέτη – στιχουργού, από αυτούς που σπάνια πια ηχογραφούνται και κυκλοφορούν ως μία ενιαία αισθητική και καλλιτεχνική πρόταση.
Ένας ερμηνευτής με την ευαισθησία και τη στιβαρότητα της φωνής του, σε δέκα υπέροχα τραγούδια βασισμένα σε στίχους και ποιήματα του Άλκη Αλκαίου, γραμμένα για την αγάπη και τον έρωτα, ξεχασμένα και αφημένα σε ένα συρτάρι, που ήρθε η ώρα τους να βγουν στο φως και να ακουστούν όπως τους αξίζει.
Τους στίχους μελοποίησε με μεγάλη ευαισθησία ο εξαιρετικός μουσικός και συνθέτης Μανόλης Ανδρουλιδάκης, συμπληρώνοντας με τον δικό του τρόπο το υπέροχο σύνολο αυτού του έργου.
Ένα έργο με δέκα τραγούδια, διαφορετικά αλλά και τόσο παρόμοια το ένα με το άλλο, που σίγουρα θα μας αγγίξουν και θα γίνουν δικά μας πολύ γρήγορα.
Η ενορχήστρωση των τραγουδιών που ολοκληρώνει την ηχητική πρόταση του άλμπουμ ανήκει σε έναν από τους σταθερούς συνεργάτες του Γιάννη Κότσιρα τα τελευταία χρόνια, τον Αλέξανδρο Λιβιτσάνο.
Το άλμπουμ έχει ως εξώφυλλο τον πίνακα «Παράθυρο Στο Άπειρο» της ζωγράφου Εμμανουέλας Δασκαλάκη.
Το νέοι άλμπουμ «Παράθυρο Στο Άπειρο» του Γιάννη Κότσιρα κυκλοφορεί από τη Minos EMI, a Universal Music Company και έχει κάτι που μας αφορά όλους.