Ένα μουσικό ταξίδι στον κόσμο της Kim Gordon.
Η Kim Gordon, η αέναη πηγή έμπνευσης για τη rock σκηνή, παρουσιάζει το δεύτερο άλμπουμ της με τίτλο «The Collective», που κυκλοφορεί από τη Matador Records.
Με αυτή τη νέα δουλειά, η Kim Gordon αποδεικνύει για άλλη μία φορά το εξαιρετικό ταλέντο της ως μουσικός, προσφέροντας στο κοινό μία ακόμη ματιά στο δημιουργικό μυαλό της.
Με τη χαρακτηριστική φωνή της και τους εύστοχους στίχους της, η Kim Gordon αποδεικνύει γιατί παραμένει ένας από τους ανθρώπους με τη μεγαλύτερη επιρροή στη rock μουσική.
Το «The Collective» ηχογραφήθηκε στη γενέτειρα της Kim Gordon, το Λος Άντζελες, αναδεικνύοντας περαιτέρω τη σύνδεσή της με την πόλη και την πλούσια καλλιτεχνική ιστορία της.
Η Kim Gordon ενώνει ξανά τις δυνάμεις με τον παραγωγό Justin Raisen (Lil Yachty, John Cale, Yeah Yeah Yeahs, Charli XCX, Yves Tumor), με τον οποίο συνεργάστηκε και στο πρώτο της άλμπουμ «No Home Record» (2019).
Μαζί ανέπτυξαν το κοινό ηχητικό όραμά τους, ενσωματώνοντας στοιχεία παραμορφωμένων dub και trap παραγωγών μαζί με την εσωστρεφή ποίηση και τις συναρπαστικές μελωδίες της Kim Gordon.
Επιπρόσθετη παραγωγή έκανε ο Anthony Paul Lopez, προσθέτοντας βάθος και λεπτότητα στον συνολικό ήχο του άλμπουμ.
Με το «The Collective», η Kim Gordon επιβεβαιώνει για άλλη μία φορά γιατί θεωρείται πραγματική καινοτόμος και πρωτοπόρος στον κόσμο της τέχνης και της μουσικής.
Η ικανότητά της να συνδυάζει αβίαστα διαφορετικά είδη ενώ διατηρεί την ουσία του εαυτού της αναμφίβολα θα κάνει αυτό το άλμπουμ να ξεχωρίσει στη διαρκώς μεταβαλλόμενη μουσική σκηνή.
Εκτός από το νέο άλμπουμ της, η Kim Gordon ανακοίνωσε επίσης μία μεγάλη σειρά συναυλιών για την κυκλοφορία του «The Collective».
Η περιοδεία θα ξεκινήσει στις 21 Μαρτίου από τις ΗΠΑ και θα ταξιδέψει σε πόλεις όπως η Ουάσινγκτον, το Queens της Νέας Υόρκης, το Λος Άντζελες, το Σαν Φρανσίσκο, το Σικάγο, το Ντιτρόιτ και το Τορόντο, μεταξύ άλλων.
Η Kim Gordon θα πραγματοποιήσει επίσης επιλεγμένες συναυλίες στην Ευρώπη και το Ηνωμένο Βασίλειο αυτό το καλοκαίρι, κάνοντας στάσεις στο Koko του Λονδίνου και στο Roskilde Festival της Δανίας, πριν ολοκληρώνει την περιοδείας της στο Fuji Rock Festival της Ιαπωνίας στις 28 Ιουλίου.
Οι συναυλίες αυτές υπόσχονται να ζωντανέψουν τις τελευταίες μουσικές δημιουργίες της Kim Gordon με έναν τρόπο που μόνο οι ζωντανές εμφανίσεις της μπορούν να κάνουν.
Βρείτε επίσης το άλμπουμ στο Spotify.