Latin Grammy 2023: Shakira και Karol G στους μεγάλους νικητές των βραβείων

Η μεγάλη γιορτή της latin μουσικής φιλοξενήθηκε για πρώτη φορά στην Ευρώπη.

Τα Latin Grammy πραγματοποιήθηκαν για πρώτη φορά εκτός των ΗΠΑ και έλαβαν χώρα στη Σεβίλλη της Ισπανίας την Πέμπτη 16 Νοεμβρίου.

Ο Μεξικανός hitmaker Edgar Barrera προηγούνταν στις υποψηφιότητες για τα Latin Grammy 2023 έχοντας αποσπάσει 13 υποψηφιότητες, μεταξύ των οποίων για τον Τραγουδοποιό της Χρονιάς, τον Παραγωγό της Χρονιάς και το Τραγούδι της Χρονιάς – ως συνδημιουργός τόσο του «NASA» του Camilo και του Alejandro Sanz όσο και του «un X100to» των Grupo Frontera με τον Bad Bunny.

Ακολουθούσαν με επτά υποψηφιότητες ο καθένας οι Κολομβιανοί αστέρες Camilo, Karol G, Shakira και ο συνθέτης Kevyn Mauricio Cruz (γνωστός και ως Keityn). Ο Αργεντινός DJ και παραγωγός Bizarrap έλαβε έξι υποψηφιότητες.

Διαφήμιση

Ενώ ονόματα που έχουν κάνει θραύση στη σκηνή της música Mexicana, όπως ο Peso Pluma και η Grupo Frontera, παραδόξως δεν κατάφεραν να λάβουν μία υποψηφιότητα στην κατηγορία του Καλύτερου Νέου Καλλιτέχνη, δύο τοπικά μεξικανικά τραγούδια διαγωνίζονται για πρώτη φορά στην ιστορία για το Latin Grammy του Τραγουδιού της Χρονιάς, όπως επιβεβαίωσε η Latin Recording Academy.

Πρόκειται για το «Ella Baila Sola» των Eslabon Armado και Peso Pluma και το «un X100to» των Grupo Frontera και Bad Bunny.

Επίσης, οι Pablo Alborán, Bad Bunny, Maria Becerra, Feid, Dave Cutch και Natalia Lafourcade είχαν αποσπάσει από πέντε υποψηφιότητες ο καθένας.

Μεγάλοι νικητές των Latin Grammy 2023 ήταν οι Karol G, Shakira, Natalia Lafourcade, Bizarrap, οι οποίοι κέρδισαν από τρία βραβεία ο καθένας.

Διαφήμιση

Η Karol G έλαβε το βραβείο για το Άλμπουμ της Χρονιάς με το άλμπουμ της «Mañana Será Bonito» που κυκλοφόρησε νωρίτερα φέτος και έγινε το πρώτο αμιγώς ισπανόφωνο άλμπουμ που κατέκτησε το No. 1 του Billboard 200.

Η Shakira απέσπασε το βραβείο για το Τραγούδι της Χρονιάς για τη viral επιτυχία της «Bzrp Music Sessions, Vol. 53» σε συνεργασία με τον Bizarrap.

Πρόσωπο της Χρονιάς αναδείχθηκε στα Latin Grammy 2023 η Ιταλίδα τραγουδίστρια Laura Pausini

Οι νικητές των Latin Grammy 2023

Οι νικητές σε κάθε κατηγορία αναγράφονται με έντονα γράμματα.

RECORD OF THE YEAR
«No Es Que Te Extrañe» – Christina Aguilera
«Carretera y Manta» – Pablo Alborán
«Déjame Llorarte» – Paula Arenas Featuring Jesús Navarro
«Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53» – Bizarrap Featuring Shakira
«Si Tú Me Quieres» – Fonseca & Juan Luis Guerra
«Mientras Me Curo Del Cora» – Karol G
«De Todas Las Flores» – Natalia Lafourcade
«Ojos Marrones» – Lasso
«La Fórmula» – Maluma & Marc Anthony
«Despechá» – Rosalía
«Correcaminos» – Alejandro Sanz Featuring Danny Ocean

Διαφήμιση

ALBUM OF THE YEAR
La Cu4rta Hoja – Pablo Alborán
A Ciegas – Paula Arenas
De Adentro Pa Afuera – Camilo Décimo
Cuarto – Andrés Cepeda
Vida Cotidiana – Juanes
Mañana Será Bonito – Karol G
De Todas Las Flores – Natalia Lafourcade
Play – Ricky Martín
Eadda9223 – Fito Páez
Escalona Nunca Se Había Grabado Así – Carlos Vives

SONG OF THE YEAR
«Acróstico» – Kevyn Mauricio Cruz Moreno, L.E.X.U.Z, Luis Fernando Ochoa & Shakira, songwriters (Shakira)
«Amigos» – Pablo Alborán & María Becerra, songwriters (Pablo Alborán Featuring María Becerra)
«De Todas Las Flores» – Natalia Lafourcade, songwriter (Natalia Lafourcade)
«Ella Baila Sola» – Pedro Julian Tovar Oceguera, songwriter (Eslabon Armado, Peso Pluma)
«NASA» – Édgar Barrera, Camilo & Alejandro Sanz, songwriters (Camilo & Alejandro Sanz)
«Ojos Marrones» – Luis Jiménez, Lasso & Agustín Zubillaga, songwriters (Lasso)
«Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53» – Santiago Alvarado, Bizarrap, Kevyn Mauricio Cruz & Shakira, songwriters (Bizarrap Featuring Shakira)
«Si Tú Me Quieres» – Fonseca, Yadam González & Yoel Henríquez, songwriters (Fonseca & Juan Luis Guerra)
«Tqg» – Kevyn Mauricio Cruz, Karol G, Ovy On The Drums & Shakira, songwriters (Karol G Featuring Shakira)
«Un X100to» – Bad Bunny, Édgar Barrera, Marco Daniel Borrero & Andrés Jael Correa Ríos, songwriters (Grupo Frontera Featuring Bad Bunny)

BEST NEW ARTIST
Borja
Conexión Divina
Ana Del Castillo
Natascha Falcão
Gale
Paola Guanche
Joaquina
León Leiden
Maréh
Timø

BEST POP VOCAL ALBUM
La Cu4arta Hoja, Pablo Alborán
Beautiful Humans Vol. 1, Alemor
De Adentro Pa Afuera, Camilo
La Neta, Pedro Capó
Tu Historia, Julieta Venegas

BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM
A Ciegas, Paula Arenas
Que Me Duela, Camilú
Corazón y Flecha, Manuel Carrasco
Décimo Cuarto, Andrés Cepeda
Placeres y Pecados, Vanesa Martín

BEST POP SONG
«5:24,» Edgar Barrera & Camilo, songwriters (Camilo)
«Bailo Pa Ti,» Natalia Hernández Morales, Monsieur Periné, Santiago Prieto Sarabia, Julio Reyes Copello & Mitchie Rivera, songwriters (Monsieur Periné)
«Contigo,» Pablo Alborán, Mauricio Rengifo, Andrés Torres & Sebastián Yatra, songwriters (Sebastián Yatra Featuring Pablo Alborán)
«Déjame Llorarte,» Paula Arenas & Manuel Ramos, songwriters (Paula Arenas & Jesús Navarro)
«Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53,» Santiago Alvarado, Bizarrap, Kevyn Mauricio Cruz Moreno & Shakira, songwriters (Bizarrap Featuring Shakira)

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ  Η Shakira αισθάνεται «ελεύθερη» μετά τον Gerard Piqué: «Με κρατούσε πίσω»

BEST URBAN/FUSION PERFORMANCE
«La Jumpa,» Arcángel Featuring Bad Bunny
«Ojalá,» Maria Becerra
«Quevedo: Bzrp Music Sessions, Vol. 52,» Bizarrap Featuring Quevedo
«TQG,» Karol G Featuring Shakira
«Yandel 150,» Yandel & Feid

BEST REGGAETON PERFORMANCE
«Automático,» Maria Becerra
«La Receta,» Tego Calderón
«Feliz Cumpleaños Ferxxo,» Feid
«Gatúbela,» Karol G Featuring Maldy
«Hey Mor,» Ozuna & Feid

BEST URBAN MUSIC ALBUM
Xtassy, Akapellah
Saturno, Rauw Alejandro
3Men2 Kbrn, Eladio Carrión
Feliz Cumpleaños Ferxxo Te Pirateamos El Álbum, Feid
Mañana Será Bonito, Karol G
Alma, Nicki Nicole

BEST RAP/HIP HOP SONG:
«Autodidacta,» Mauro De Tommaso & Nohelys Jimenez, songwriters (J Noa)
«Coco Chanel,» Bad Bunny & Eladio Carrión, songwriters (Eladio Carrión Featuring Bad Bunny)
«Dispara ,» Santiago Alvarado, Milo J, Nicki Nicole & Santiago Ruiz, songwriters (Nicki Nicole Featuring Milo J)
«Le Pido A Dios,» Martin Chris E, Feid & Esteban Higuita Estrada, songwriters (Feid Featuring Dj Premier)
«Pá Ganá,» Akapellah, songwriter (Akapellah)
«Pregúntale A Tu Papá Por Mí,» Vico C, songwriter (Vico C)

BEST URBAN SONG
«Automático,» Maria Becerra, songwriter (Maria Becerra)
«La Jumpa,» Bad Bunny & Austin Santos, songwriters (Arcángel Featuring Bad Bunny)
«Mi Mejor Canción,» Nelson Onell Diaz, Farruko, Gocho, Franklin Jovani Martinez & Eric Perez Rovira, songwriters (Gocho Featuring Farruko)
«Quevedo: Bzrp Music Sessions, Vol. 52,» Santiago Alvarado, Bizarrap & Quevedo, songwriters (Bizarrap Featuring Quevedo)
«TQG,» Kevyn Mauricio Cruz, Karol G, Ovy On The Drums & Shakira, songwriters (Karol G Featuring Shakira)
«Yandel 150,» Jowan, Andrés David Restrepo, Joan Manuel Ubinas Jiménez & Yandel, songwriters (Yandel & Feid)

BEST ROCK ALBUM
Íntimo Extremo — 30 Años – A.N.I.M.A.L
Cowboys De La A3, Arde Bogotá
De La Tierra III, De La Tierra
Dopelganga, Eruca Sativa
Sólo D’ Lira, Molotov

BEST ROCK SONG
«Depredadores,» Andrés Giménez & Andreas Kisser, songwriters (De La Tierra)
«El Piso Es Lava,» Todo Aparenta Normal, songwriter (Todo Aparenta Normal Featuring An Espil & Evlay)
Gris,» Juanes, songwriter (Juanes)
«Leche De Tigre,» Juan Galeano, songwriter (Diamante Eléctrico Featuring Adrián Quesada)
«Los Perros,» Arde Bogotá, songwriters (Arde Bogotá)

BEST POP/ROCK ALBUM
El Diablo En El Cuerpo, Alex Anwandter
Trinchera Avanzada, Babasónicos
El Hombrecito Del Mar, León Gieco
Vida Cotidiana, Juanes
Tripolar, Usted Señalemelo
Despídeme De Todxs, Juan Pablo Vega

BEST POP/ROCK SONG
«Alaska,» Bunbury, songwriter (Bunbury)
«Amantes,» León Larregui, songwriter (León Larregui)
«Caminar Sola,» Alex Anwandter & Julieta Venegas, songwriters (Julieta Venegas)
«¿Dónde Se Llora Cuando Se Llora? ,» Francisca Valenzuela & Francisco Victoria, songwriters (Francisca Valenzuela)
«Ojos Marrones,» Luis Jiménez, Lasso & Agustín Zubillaga, songwriters (Lasso)
«Señorita Revolución,» Bruses & Ali Stone, songwriters (Bruses)

BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM
Martínez, Cabra
Nacarile, iLe
Bolero Apocalíptico, Monsieur Periné
Mesa Dulce, Dante Spinetta
Reputa, Zahara

BEST ALTERNATIVE SONG
«Aleros/Pompeii,» Sebastian Ayala, Daniel Briceño, Henry D ́Arthenay, Rodolfo Pagliuca & Hector Tosta, songwriters (La Vida Boheme)
«ANASTASIA,» Cami & Jonathan Julca, songwriters (Cami)
«Cicatriz Radiante,» El David Aguilar, songwriter (El David Aguilar)
«El Lado Oscuro Del Corazón,» Dante Spinetta, songwriter (Dante Spinetta)
«Traguito,» Ismael Cancel, iLe & Mon Laferte, songwriters (iLe & Mon Laferte)

BEST SALSA ALBUM
Catarsis, Daniela Darcourt
Voy A Ti, Luis Figueroa
Cambios, Willy García
Niche Sinfónico, Grupo Niche y Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia
Tierra y Libertad, Plena79 Salsa Orchestra Featuring Alain Pérez y Jeremy Bosch
Debut y Segunda Tanda (Deluxe), Gilberto Santa Rosa

BEST CUMVIA/VALLENATO ALBUM
Leandro Díaz Special Edition, Silvestre Dangond
El Favor De Dios, Ana Del Castillo
Cumbia Del Corazón, Los Ángeles Azules
Hombre Absurdo, Gregorio Uribe
Escalona Nunca Se Había Grabado Así, Carlos Vives

BEST MERENGUE/BACHATA ALBUM
«Cuatro26 – Manny Cruz
«Road Trip – Manny Manuel
«Trópico, Vol. 2 – Pavel Núñez
«Fórmula, Vol. 3 – Romeo Santos
«A Mi Manera – Sergio Vargas

BEST TRADITIONAL TROPICAL ALBUM
«Tierra, Songs By Cuban Women – Estrella Acosta
«Y Sigo Pa’lante – El Septeto Santiaguero
«Tour Sinfónico En Vivo Auditorio Nacional – La Sonora Santanera
«Danzoneando (En Vivo Desde Matanzas) – Orquesta Failde
«Vida – Omara Portuondo
«En Tiempo De Son… Homenaje A Las Canciones De: Jorge Luis Piloto – Septeto Acarey De Reynier Pérez

BEST CONTEMPORARY TROPICAL ALBUM
«Contigo – Mike Bahía
«5:10 am – Luis Fernando Borjas
«Intruso – Silvestre Dangond
«24/7 – Gusi
«Otro Color – Ilegales

BEST TROPICAL SONG
«Ambulancia,» Édgar Barrera, Camila Cabello, Camilo & Juan Morelli, songwriters (Camilo & Camila Cabello)
«Día De Luz [80 Aniversario],» Pablo Milanés, songwriter (Pablo Milanés Featuring Juanes)
«El Merengue,» Edgar Barrera, Nico Cotton, Gale, Marshmello, Miguel Andres Martinez Perea, Juan Diego Medina Vélez, Julián Turizo Zapata & Manuel Turizo, songwriters (Marshmello & Manuel Turizo)
«La Fórmula,» Marc Anthony, Edgar Barrera, René David Cano Ríos, Sergio George, Kevin Mauricio Jiménez Londoño, Bryan Snaider Lezcano Chaverra, Maluma & Justin Rafael Quiles, songwriters (Maluma & Marc Anthony)
«Que Me Quedes Tú,» Techy Fatule, songwriter (Techy Fatule)
«Si Tú Me Quieres,» Fonseca, Yadam González & Yoel Henríquez, songwriters (Fonseca & Juan Luis Guerra)

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ  Η Karol G κυκλοφορεί το νέο άλμπουμ «Mañana Será Bonito - Bichota Season»

BEST SINGER-SONGWRITER ALBUM
«Nueve – Santiago Cruz
«Los Mejores Años – Joaquina
«De Todas Las Flores – Natalia Lafourcade
«Tierra De Promesas – Maréh
«El Equilibrista – Juan Carlos Pérez Soto

BEST SINGER-SONGWRITER SONG
«De Todas Las Flores,» Natalia Lafourcade, songwriter (Natalia Lafourcade)
«La Raíz,» Valeria Castro, songwriter (Valeria Castro)
«1.200 Kilómetros,» Santiago Cruz, songwriter (Santiago Cruz)
«Si Me Matan,» Silvana Estrada, songwriter (Silvana Estrada)
«Tu Historia, La Mía y La Verdad,» Juan Carlos Pérez Soto, songwriter (Juan Carlos Pérez Soto)

BEST RANCHERO/MARIACHI ALBUM
«Se Canta Con El Corazón (Deluxe) – Majo Aguilar
«Bordado A Mano – Ana Bárbara
«Sólo Muere Si Se Olvida – Adriel Favela
«Herederos – Mariachi Herencia De México
«Forajido EP2 – Christian Nodal

BEST BANDA ALBUM
«De Hoy En Adelante, Que Te Vaya Bien – Julión Álvarez y Su Norteño Banda
«Hecho En México… Mágico – Banda El Recodo De Cruz Lizárraga
«Punto y Aparte – Banda MS de Sergio Lizárraga
«Una Copa Por Cada Reina (Deluxe) – Nathan Galante
«1500 Pedas – La Adictiva
«Prefiero Estar Contigo (Deluxe) – La Arrolladora Banda El Limón De René Camacho

BEST TEJANO ALBUM
«Sin Fin – Gary Hobbs
«El Patrón – Jay Perez
«Súper Héroes De Blanco – Proyecto Insomnio
«Para Empezar A Amar – Juan Treviño
«Ganas – Vilax

BEST NORTENO ALBUM
«Aclarando La Mente – Joss Favela
«Family & Friends – La Abuela Irma Silva
«Fuera De Serie – La Energía Norteña
«Colmillo De Leche – Carin León
«Hay Niveles (Deluxe) – Los Rieleros Del Norte

BEST REGIONAL SONG
«Aclarando La Mente,» Joss Favela, songwriter (Joss Favela)
«Alaska,» Edgar Barrera & Camilo, songwriters (Camilo & Grupo Firme)
«Ella Baila Sola,» Pedro Julian Tovar Oceguera, songwriter (Eslabon Armado & Peso Pluma)
«La Siguiente,» Edgar Barrera, Kany García, Richi López & Christian Nodal, songwriters (Kany García Featuring Christian Nodal)
«un X100to,» Bad Bunny, Edgar Barrera, Andrés Jael Correa Rios & Mag, songwiters (Grupo Frontera Featuring Bad Bunny)

BEST INSTRUMENTAL ALBUM
«Tres – Renesito Avich
«Choro Negro – Cristovão Bastos e Mauro Senise
«Brooklyn-Cumaná – Jorge Glem y Sam Reider
«The Chick Corea Symphony Tribute. Ritmo – Adda Simfònica, Josep Vicent & Emilio Solla
«Made In Miami – Camilo Valencia & Richard Bravo
«Romance Al Campesino Porteño – Miguel Zenón, José A. Zayas Cabán, Ryan Smith & Casey Rafn

BEST FOLK ALBUM
«Epifanías – Susana Baca
«Aguajes De Mar y Manglar – Cantares Del Pacífico
«Camino Al Sol – Vicente García
«Mamá Cumbé – Tato Marenco
«El Trébol Agorero, Homenaje A Luis Antonio Calvo – Quinteto Leopoldo Federico
«Ayvu – Tierra Adentro

BEST TANGO ALBUM
«Retrato Del Aire – Pablo Jaurena
«Operation Tango – Quinteto Astor Piazzolla
«Reencuentro – Susana Rinaldi & Osvaldo Piro
«Ahora – Romo — Agri — Messiez Tango Trio
«Argentinxs – Tanghetto

BEST FLAMENCO ALBUM
«Pura Sangre – Israel Fernández
«Por La Tangente – Diego Guerrero
«Quejíos De Un Maleante – Omar Montes
«Camino – Niña Pastori
«Prohibido El Toque – Juanfe Pérez

BEST LATIN JAZZ/JAZZ ALBUM
«Unánime – Roxana Amed
«Flying Chicken – Hamilton De Holanda Featuring Thiago Rabello & Salomão Soares
«Bembé – Iván «Melon» Lewis & The Cuban Swing Express
«Semblanzas – William Maestre Big Band
«I Missed You Too! – Chucho Valdés & Paquito D’Rivera (with Reunion Sextet)

BEST CHRISTIAN ALBUM (SPANISH LANGUAGE)
«Fuego & Poder (Live) – Barak
«Vida – Alex Campos
«El Vallenato Se Hizo En El Cielo – Gilberto Daza & Sergio Luis Rodríguez
«Hazme Caminar – Jesús Israel
«El Cielo Aún Espera – Jesús Adrian Romero
«Lo Que Vemos – Marcos Vidal

BEST CHRISTIAN ALBUM (PORTUGUESE LANGUAGE)
«30 Anos — Vol 1 – Aline Barros
«Novo Tempo – Casa Worship
«Único – Fernandinho
«Preto No Branco Vertical – Preto No Branco
«Nós – Eli Soares

BEST PORTUGUESE LANGUAGE CONTEMPORARY POP ALBUM
«Bryan Behr Ao Vivo Em São Paulo – Bryan Behr
«Em Nome da Estrela – Xênia França
«Hodari – Hodari
«Quintal – Melim
«As Palavras, Vol. 1 & 2 – Rubel

BEST PORTUGUESE LANGUAGE ROCK OR ALTERNATIVE ALBUM
«Não Me Espere Na Estação – Lô Borges
«Jardineiros – Planet Hemp
«Meu Esquema – Rachel Reis
«Habilidades Extraordinárias – Tulipa Ruiz
«Olho Furta-Cor – Titás

BEST PORTUGUESE LANGUAGE URBAN PERFORMANCE
«Da Favela Pro Asfalto,» Àttøøxxá & Carlinhos Brown
«Aviso De Amigo,» GIULIA BE
«Fé,» Iza
«Distopia,» Planet Hemp Featuring Criolo
«Good Vibe,» Filipe Ret, Dallass, Caio Luccas

BEST SAMBA/PAGODE ALBUM
«Negra Ópera – Martinho Da Vila
«Resenha Do Mumu – Mumuzinho
«Desse Jeito – Maria Rita
«Sambasá – Roberta Sá
«Meu Nome É Thiago André (Ao Vivo) – Thiaguinho

BEST MPB ALBUM
«Mil Coisas Invisíveis – Tim Bernardes
«Vem Doce – Vanessa da Mata
«D – Djavan
«Serotonina – João Donato
«Daramô – Tiago Iorc

BEST SERTANEJA MUSIC ALBUM
«Ao Vivo no Radio City Music Hall Nova Iorque – Chitãozinho & Xororó
«Daniel 40 Anos Celebra João Paulo & Daniel – Daniel
«É Simples Assim (Ao Vivo) – Jorge & Mateus
«Decretos Reais – Marília Mendonça
«Raiz – Lauana Prado

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ  Shakira και Fuerza Regida συνεργάζονται στο νέο single «El Jefe»

BEST PORTUGUESE LANGUAGE ROOTS ALBUM
«TecnoShow – Gaby Amarantos
«Portuguesa – Carminho
«Raiz – João Gomes
«Elba Ramalho No Maior São João Do Mundo – Elba Ramalho
«Do Amanha Nada Sei – Almir Sater
«Erva Doce – Gabriel Sater

BEST PORTUGUESE LANGUAGE SONG
«Algoritmo Íntimo,» Arnaldo Antunes, Criolo, Gabrieu, Keviin & Marcia Xavier, songwriters (Criolo, Ney Matogrosso)
«Do Acaso,» Ronaldo Bastos & Chico César, songwriters (Alice Caymmi Featuring Chico César)
«Num Mundo De Paz,» Djavan, songwriter (Djavan)
«Que Tal um Samba? – Chico Buarque, songwriter (Chico Buarque Featuring Hamilton de Holanda)
«Tudo O Que A Fé Pode Tocar,» Tiago Iorc & Duda Rodrigues, songwriters (Tiago Iorc)

BEST LATIN CHILDREN’S ALBUM
«Aventuras – Flor Bromley
«Vamos Al Zoo – Danilo & Chapis
«Cantando Juntos – Gaby Moreno & Zona Neon
«Colcha De Retazos – María Mulata
«¿Y Si Pido Que Me Cuentes? – Veleta Roja

BEST CLASSICAL ALBUM
«Afro-Cuban Dances – Kristhyan Benitez; Jon Feidner, album producer
«Albéniz & Granados Piano Works – Luis López; Luis López, conductor; Fernando Ortí Salvador, album producer
«Cantata Negra – Marvin Camacho & UCR Coral; Didier Mora, conductor; Marvin Camacho Villegas & Jorge Castro Ruiz, album producers
«Estirpe – Pacho Flores; Carlos Miguel Prieto, conductor; Ingo Petry, album producer (Orquesta Sinfónica De Minería)
«Huáscar Barradas Four Elements Immersive Symphony For Orchestra And Chorus – Simón Bolívar Symphony Orchestra; Ollantay Velasquez, conductor; Huascar Barradas, Maria Cardemas, Eugenio Carreño & Eduardo Martinez Planas, album producers

BEST CLASSICAL CONTEMPORARY COMPOSITION
«Aroma A Distancia (Live from Paliesius, Lithuania),» Gonzalo Grau, composer (Brooklyn Rider)
«Concerto Venezolano,» Paquito D’Rivera, composer (Pacho Flores Featuring Paquito D’Rivera)
«Double Concerto for Clarinet and Bandoneon, III. Aboriginal,» JP Jofre, composer (JP Jofre and Seunghee Lee)
«Lucha Libre! ,» Juan Pablo Contreras, composer (Juan Pablo Contreras)
«Suite de los Buenos Aires para Piano y Flauta,» Claudia Montero, composer (Natalia Gonzlez Figueroa and Tanja Esther Von Arx)

BEST ARRANGEMENT
«Waltz Of The Flowers,» Joe McCarthy & Vince Norman, arrangers (Joe McCarthy’s New York Afro Bop Alliance Big Band)
«Com Que Voz,» John Beasley & Maria Mendes, arrangers (Maria Mendes Featuring Metropole Orkest & John Beasley)
«Songo Bop,» Rafael Valencia, arranger (Camilo Valencia, Richard Bravo Featuring Milton Salcedo)
«Crónicas Latinoamericanas,» Daniel Freiberg, arranger (Varios Artistas)
«Spain,» Emilio Solla, arranger (Varios Artistas)

BEST RECORDING PACKAGE
«Atipanakuy (Deluxe) – Gustavo Ramirez, art director (Kayfex)
«Hotel Miranda! – Alejandro Ros, art director (Miranda!)
«Nocturna – Alejandro Ros, art director (Javiera Mena)
«Placeres y Pecados – Pedro Chico, art director (Vanesa Martín)
«Trinchera Avanzada – Alejandro Ros, art director (Babasónicos)

SONGWRITER OF THE YEAR
Edgar Barrera
Kevyn Mauricio Cruz
Felipe González Abad
Manuel Lorente Freire
Horacio Palencia
Elena Rose

BEST ENGINEERED ALBUM
«Canto A La Imaginación – Érico Moreira, engineer; Érico Moreira, mixer; Felipe Tichauer, mastering engineer (Marina Tuset)
«Daramô – Bruno Giorgi, mixer; Randy Merril, mastering engineer (Tiago Iorc)
«Depois Do Fim – Túlio Airold, Victor Amaral & Pedro Peixoto, engineers; João Milliet & Pedro Peixoto, mixers; Fili Filizzola, mastering engineer (Lagum)
«Octet And Originals – Roger Freret, engineer; Marcelo Saboia, mixer; Andre Dias, mastering engineer (Antonio Adolfo)
«Quietude – Rodrigo de Castro Lopes, engineer; Pete Karam, mixer; Paul Blakemore, mastering engineer (Eliane Elias)
«Solar – Thiago Baggio, engineer; Thiago Monteiro, mixer; Thiago Monteiro, mastering engineer (Vanessa Moreno)

PRODUCER OF THE YEAR
Edgar Barrera
Bizarrap
Eduardo Cabra
Nico Cotton
Julio Reyes Copello
Marcos Sánchez

BEST SHORT FORM MUSIC VIDEO
«Podcast/Pedra Memória – Kayode; Gabriel Avelar & Beto Galloni, video directors; Hugo Castelo Branco, Bruna Fernandes, André Cozman Ganut, Kozmos, Paladino, Regis Ramos & Yalla Rec, video producers
«Fixação – Luthuly Featuring Nave; Pedro Fiorillo & Jesus Mendes, video directors; Alcino Algarrao, Alcino Araujo, Ricardo Estevam, Paulo Miguez & Pamela Taby, video producers
«Estás Buenísimo – Nathy Peluso; Félix Bollaín & Rogelio González, video directors; María Rubio, video producer
«No Quiero Ser Un Cantante – Sen Senra; Torso, video director; Cap Dept, video producer
«Descartable – Wos; Tomas Curland & Rafael Nir, video directors; Mariano Jaureguiberry, Abril Neistadt, Rafael Nir & Diego Ríos, video producers

BEST LONG-FORM MUSIC VIDEO
«Camilo: El Primera Tour De Mi Vida – Camilo; Camilo & Camilo Ríos, video directors; Mauricio Ríos, video producer
«Donde Machi — Album Completo – Dawer X Damper; Ivan Vernaza, video director; Alejandro Velasco Ochoa, video producer
«Fanm Zetwal, Una Historia De Vida Y Milagros – Fanm Zetwal; Claudia Hernández Romero, video director; Francisco Núñez, video producer
«Universo K23 – Kenia Os; Flakka, video director; Compostela Films & Art, video producer
«Patria Y Vida: The Power Of Music – Varios Artistas; Beatriz Luengo, video director; Michael Fux, Beatriz Luengo, Gloria Rubin & Yotuel, video producers

Διαφήμιση

Τελευταία Νέα

Σπύρος Γραμμένος: Ο «Γραμμεντίνος» έρχεται καλοκαίρι στην Τεχνόπολη

Ο Σπύρος Γραμμένος έρχεται στην Τεχνόπολη και σε αυτή...

Ο Kygo ενώνει dance και συναίσθημα στο άλμπουμ του «KYGO»

Ο Kygo συνεχίζει να επαναπροσδιορίζει την EDM. Ο παγκοσμίου φήμης...

Ο HiFi ήχος έρχεται στο Spotify – Αλλά με επιπλέον κόστος

Το Spotify ετοιμάζει ένα νέο πακέτο συνδρομής που θα...

Οι NewJeans εξαπλώνουν τη «Supernatural» επιτυχία τους

Οι NewJeans κάνουν ντεμπούτο τους στην ιαπωνική αγορά.  Οι NewJeans...

Ο James Hetfield σχολιάζει την είσοδο των Metallica στο Fortnite

«Γιατί να μην το κάνουμε;», είπε ο James Hetfield. Ο James Hetfield σχολίασε την απρόσμενη συνεργασία των Metallica με το...

Top Stories

Η Beyoncé μιλά για τον αντίκτυπο του «Cowboy Carter» και τη διάλυση των στερεοτύπων

Η Beyoncé δήλωσε ότι πλέον δεν την κινητοποιούν τα...

Coldplay: Ακούστε το νέο τραγούδι «feelslikeimfallinginlove»

Το πρώτο τραγούδι από το νέο άλμπουμ «Moon Music»...

Η μουσική των Queen για 1 δισεκατομμύριο λίρες στη Sony Music

Η συμφωνία για τη μουσική των Queen σπάει κάθε...

Ο Justin Timberlake αρνήθηκε το αλκοτέστ – Όλες οι λεπτομέρειες της σύλληψής του

Ο Justin Timberlake οδηγήθηκε με χειροπέδες στο δικαστήριο -...

Η Katy Perry επιστρέφει με το νέο single «Woman’s World»

Πότε κυκλοφορεί το νέο τραγούδι της Katy Perry. Η Katy...