Μία μικρή κιβωτός του χρόνου σε δύο πράξεις – Ο Μανώλης Φάμελλος ζωντανεύει ξανά τραγούδια που τα πήρε μακριά μας ο άνεμος του χρόνου
Ο Μανώλης Φάμελλος παρουσιάζει το πρώτο μέρος του νέου άλμπουμ του «Με Ελαφριά Καρδιά».
Το «Με Ελαφριά Καρδιά» είναι μία μικρή κιβωτός του χρόνου γεμάτη τραγούδια του μεσοπολέμου και όχι μόνο.
Από εκείνα τα τραγούδια που κάποτε χαρακτηρίστηκαν ελαφρά έως αβαθή και εδώ και δεκαετίες τα πήρε μακριά μας ο άνεμος του χρόνου.
Τώρα επιστρέφουν με τον άνεμο ξανά, πολλά από αυτά σχεδόν έναν αιώνα μετά τη γέννηση τους, διατηρώντας ελπίζουμε, το ειδικό καλλιτεχνικό – και ηθικό – βάρο τους ακέραιο.
Οι μεγάλοι συνθέτες της εποχής, όπως οι Αττίκ, Κώστας Γιαννίδης, Νίκος Χατζηαποστόλου, Χρήστος Χαιρόπουλος, αλλά και πολλοί άλλοι, υπάρχουν ξανά εδώ σε σύγχρονες υβριδικές εκτελέσεις, συνθέτοντας μία ανθοδέσμη, όχι από αποξηραμένα, αλλά από ολόφρεσκα λουλούδια που παραδόξως ακούγονται σημερινά μέσα σε μία εποχή που όλα μοιάζουν να έχουν ολότελα αλλάξει.
Ένα μελόδραμα σε δυο πράξεις που υπογράφει, «Με Ελαφριά Καρδιά» και με άγνοια κινδύνου ως συνήθως, ο Μανώλης Φάμελλος περιπατώντας επιπόλαια σε κορυφές που άλλοι πολύ πριν από αυτόν κατέκτησαν.
Βέβαια από τότε χιόνι πυκνό και βαθύ τις σκέπασε ώσπου να μοιάζουν σήμερα απάτητες.
Το μονοπάτι όμως είναι ακόμα ανοικτό για κάποιους απερίσκεπτους με εμπειρία σε πτώσεις και λογής ματαιώσεις, συγγενείς με αυτές που περιγράφονται στο εν λόγω ρεπερτόριο, το τόσο στον χρόνο μακρινό αλλά και μαζί παράξενα οικείο.
«Άλλωστε η ταπεινή φιλοδοξία μας εδώ δεν είναι να μεθύσετε από όνειρα ρομαντικά για να διαφύγετε από τη στεγνή έως στυγνή μας πραγματικότητα, ούτε να σας ξεναγήσουμε σε μία δήθεν ανέμελη μπελ επόκ, αν και θα μας άρεσε…», σχολιάζει ο Μανώλης Φάμελλος.
«Δεν πρόκειται όμως για κάποιο επικό εγχείρημα ανασύστασης μιας εποχής, θα μας αρκούσε ως ανταμοιβή, απλά να ξανακούσουμε ένα ζευγάρι περαστικό ή κάποια ύπαρξη μοναχική να σιγομουρμουρίζει κάτι από τα τραγούδια αυτά», συνεχίζει.
Το πρώτο τεύχος «Ελαφριά Καρδιά Ι» κυκλοφορεί στα ψηφιακά περίπτερα από τη Minos EMI, a Universal Music Company.
Το πρώτο single του άλμπουμ είναι το «Ποτέ Δεν Θα Ξεχάσω Τέτοια Μάτια» του Λυκούργου Μαρκέα και του Κώστα Μάνεση, το οποίο ηχογράφησε πρώτη το 1949 η Δανάη Στρατηγοπούλου.
Η νέα εκτέλεση του Μανώλη Φάμελλου οπτικοποιήθηκε από τον Πάνο Νικολακόπουλο.
Με τα κρίνα του ερχόμενου φθινοπώρου, τα μεθυστικά, θα ακολουθήσει το δεύτερο μέρος του άλμπουμ, «Με Ελαφριά Καρδιά ΙI».