Οι Marcus & Martinus θα εκπροσωπήσουν τη Σουηδία στη φετινή Eurovision.
Τα δίδυμα αδέλφια Marcus & Martinus κατέκτησαν την πρώτη θέση στο Melodifestivalen 2024 με το τραγούδι τους «Unforgettable» και θα εκπροσωπήσουν τη Σουηδία, τη διοργανώτρια χώρα, στον 68ο Διαγωνισμό Τραγουδιού της Eurovision στο Μάλμε.
Η Σουηδία, ως διοργανώτρια χώρα της Eurovision 2024, θα συμμετάσχει στον φετινό διαγωνισμό με τους Marcus & Martinus και τραγούδι «Unforgettable» και ανεβάζει τις πιθανότητες για έναν ακόμη θρίαμβο.
Σε αντίθεση με τις προηγούμενες χρονιές που είχαμε τέσσερις ημιτελικούς και έναν γύρο δεύτερης ευκαιρίας, στο φετινό Melodifestivalen, την εθνική διαδικασία επιλογής του εκπροσώπου της Σουηδίας για την Eurovision, διαγωνίστηκαν συνολικά 30 καλλιτέχνες σε πέντε ημιτελικούς.
Οι δύο πρώτοι καλλιτέχνες σε βαθμολογία κάθε ημιτελικού εξασφάλισαν μία θέση στον μεγάλο τελικό του Melodifestivalen 2024.
Ο τρίτος και ο τέταρτος καλλιτέχνης από κάθε ημιτελικό πήραν μέρος σε έναν ειδικό γύρο ψηφοφορίας, ο οποίος πραγματοποιήθηκε μετά τον πέμπτο ημιτελικό και έδωσε το εισιτήριο για τις δύο τελευταίες θέσεις στον τελικό.
Συνολικά, 12 τραγούδια διαγωνίστηκαν στον τελικό του Melodifestivalen 2024 με τα δίδυμα αδέλφια Marcus & Martinus από τη Νορβηγία να κερδίζουν την πρώτη θέση με το τραγούδι τους «Unforgettable».
Δεν είναι μυστικό ότι όνειρο της σουηδικής δημόσιας τηλεόρασης SVT είναι να σημειώσει μία δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη Eurovision και οι Marcus & Martinus μπορούν κάνουν αυτό το όνειρο πραγματικότητα.
Το «Unforgettable» είναι απολύτως ξεχωριστό. Δεν υπάρχει ούτε ένα στοιχείο, ούτε μία νότα ούτε στρώμα αυτού του τραγουδιού που να μην ανταποκρίνεται στον τίτλο του.
Το τραγούδι των Marcus & Martinus υπογράφουν οι Jimmy «Joker» Thörnfeldt, Joy Deb και Linnea Deb, δημιουργοί αρκετών μεγάλων επιτυχιών που έχουν συνεργαστεί με πολλά διεθνή ονόματα.
Οι στίχοι της Linnea Deb είναι υπέροχη, η παραγωγή του Joy Deb (Fift Harmony) είναι συναρπαστική, ενώ ο «Joker» (One Direction, Jennifer Lopez, Lady Gaga) προσθέτει μία πινελιά από το Λος Άντζελες για να αυξήσει τη γοητεία του τραγουδιού.
Οι δίδυμοι αδελφοί Marcus και Martinus Gunnarsen από το Elverum της Νορβηγίας ξεχώρισαν σε ηλικία μόλις 10 ετών όταν κατέκτησαν την πρώτη θέση στο νορβηγικό Melodi Grand Prix Junior το 2012.
Στη συνέχεια, η ζωή τους δεν ήταν ποτέ ξανά η ίδια. Έχουν κάνει περιοδείες στην Ευρώπη, έχουν κερδίσει ένα νορβηγικό Grammy και μάλιστα πήραν τη νίκη στη σουηδική εκδοχή του «The Masked Singer» το 2022.
Μέχρι σήμερα, οι Marcus & Martinus αγόρια έχουν κυκλοφορήσει τρία άλμπουμ, καθένα από τα οποία έφτασε στο No. 1 στη Νορβηγία.
Το 2017, τα αδέρφια ανακοίνωσαν τη βαθμολογία της Νορβηγίας στον Διαγωνισμό Τραγουδιού της Eurovision στο Κίεβο.
Το 2023, τερμάτισαν δεύτεροι στο Melodifestivalen με το τραγούδι «Air», ακριβώς πίσω από το «Tattoo» της Loreen, η οποία θα κέρδιζε τελικά την περσινή Eurovision. Το «Air» γνώρισε τεράστια επιτυχία και έχει συγκεντρώσει πάνω από 14 εκατομμύρια streams.
Το τραγούδι των Marcus & Martinus με τις περισσότερες αναπαραγωγές στο Spotify είναι το «Elektrisk», το οποίο διαθέτει πάνω από 100 εκατομμύρια streams.