Ο Max Cooper θα παρουσιάσει μία ζωντανή οπτικοακουστική εμπειρία που καθηλώνει.
Οι Γέφυρες, μέσα από την πολυδιάστατη και καλειδοσκοπική ταυτότητά τους, εγκαινιάζουν τη νέα χρονιά την Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2024 στις 20:30 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών με το «Aether» του Max Cooper, μία σύγχρονη ερμηνεία του φωτεινού αιθέρα που συνδυάζει μουσική και αρχιτεκτονική.
«Ο Αιθέρας μοιάζει με μάτριξ από LED προγραμματισμένα να χορεύουν στον ρυθμό της μουσικής» – Creators Project
Ο γεννημένος στη Βόρεια Ιρλανδία μουσικός παραγωγός Max Cooper κατέχει περίοπτη θέση στην ηλεκτρονική σκηνή.
Καλλιτεχνική προσωπικότητα με δημιουργική περιέργεια και ευαισθησία, εμπνέεται από την επιστήμη της γενετικής και προσεγγίζει μέσα από τις εξαιρετικές και πολύπλοκες μουσικές του δημιουργίες έννοιες όπως η ανάδυση, η ταυτότητα και το άπειρο.
Το αποτέλεσμα είναι μία αφηρημένη μουσική αφήγηση στην οποία τέχνη, αρχιτεκτονική και επιστήμη αλληλεπιδρούν με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο.
Το «Aether» είναι μία τρισδιάστατη εγκατάσταση ηχητικού/οπτικού πεδίου φωτός που δημιουργήθηκε σε συνεργασία με το στούντιο design Architecture Social Club.
Μια ζωντανή οπτικοακουστική εμπειρία που σε καθηλώνει, καθώς αναδεικνύει την ομορφιά, την ένταση και τα συναισθήματα που προκαλούν θεμελιακές μορφές και ήχοι από τον περιβάλλοντα χώρο: κύματα, επιφάνειες, συμμετρίες, σουρεαλιστικά τοπία –μία σύγχρονη ερμηνεία του φωτεινού αιθέρα.
O Max Cooper και το Architecture Social Club πειραματίζονται επί σειρά ετών επάνω σε έναν νέο τύπο οπτικοακουστικής εμπειρίας. Το «Aether» αποτελεί το αποκορύφωμα αυτής της έρευνας
Max Cooper
Μέγαρο Μουσικής Αθηνών
Αίθουσα Χρήστος Λαμπράκης
Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2024
Ώρα έναρξης: 20:30
Διάθεση εισιτηρίων
– Τηλεφωνικά: 210 72 82 333
– Ηλεκτρονικά: www.megaron.gr