Ο Νίκος Πορτοκάλογλου και η Ρένα Μόρφη συναντούν τον Λευτέρη Παπαδόπουλο – Ερμηνεύουν τα τραγούδια του Γιώργος Νταλάρας, Δημήτρης Μπάσης και Μελίνα Κανά
Το «Μουσικό Κουτί» του Λευτέρη Παπαδόπουλου, με καλεσμένους τον Γιώργο Νταλάρα, τον Δημήτρη Μπάση και τη Μελίνα Κανά, ανοίγει την Κυριακή 3 Μαρτίου, στις 21:00, στην ΕΡΤ1.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου και η Ρένα Μόρφη συναντούν τον Λευτέρη Παπαδόπουλο και συζητούν μαζί του για τα τραγούδια σπάνιας ευαισθησίας και τρυφερότητας που μας έχει χαρίσει, ενώ οι εκλεκτοί καλεσμένοι της βραδιάς τιμούν, με όλη τους την αγάπη, τον κορυφαίο στιχουργό ερμηνεύοντας εμβληματικά τραγούδια του.
«Αισθάνομαι μαθητής της Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου. Το κακό είναι ότι εγώ ήξερα γράμματα, ενώ η Ευτυχία δεν ήξερε. Είχε, όμως, έναν στίχο που είχε πάνω του βρόμα, λαϊκή βρόμα και αυτό το λέω με τρυφερό τρόπο», λέει στη συνέντευξή του ο σπουδαίος δημιουργός, που συνεργάστηκε με πλήθος μεγάλων συνθετών και μας χάρισε μια απίστευτα πλούσια κληρονομιά.
Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος μιλάει για τον Μίκη Θεοδωράκη, τον Μάνο Λοΐζο, τον Γιώργο Ζαμπέτα και για τον Μάνο Χατζιδάκι.
Έγραψε περισσότερα από 2.000 τραγούδια που καλύπτουν όλες τις πλευρές της ζωής, τραγούδια κοινωνικά, πολιτικά ή ερωτικά, πάντα όμως με μια γλώσσα λιτή, δωρική, συναισθηματικά φορτισμένη και πάντα με τη δική του αυθεντική λαϊκότητα.
«Αφετηρία των πάντων είναι ο έρωτας» για τον Λευτέρη Παπαδόπουλο, ο οποίος, αναφερόμενος στα δύο σπουδαία πρόσωπα της ζωής του, λέει: «Η γυναίκα μου έχει σπουδάσει στη Γενεύη, η μάνα μου στη σκάφη, σπουδαία πρόσωπα και τα δύο».
![Λευτέρης Παπαδόπουλος - Μουσικό Κουτί](https://i0.wp.com/postmelody.gr/wp-content/uploads/2024/03/Lefteris-Papadopoulos-Mousiko-Kouti-1560383246327.jpg?resize=696%2C465&ssl=1)
Ο Γιώργος Νταλάρας μιλάει για τον στιχουργό που έχει τον πιο αιχμηρό και τρυφερό λόγο, τον στενό του φίλο και συνοδοιπόρο, τον αγαπημένο του αθυρόστομο πρόεδρο, τον Λευτέρη Παπαδόπουλο.
«Είχα μια αίσθηση ότι αυτόν τον άνθρωπο τον γνώριζα και ας μην τον είχα συναντήσει ποτέ… Με είχαν μαγέψει τα τραγούδια του, η “Φτωχολογιά”, “Η άπονη ζωή” και η “Καισαριανή”. Η “Καισαριανή” με έκανε να δακρύζω», λέει.
Ο Δημήτρης Μπάσης αναφέρεται στο τραγούδι του Λευτέρη Παπαδόπουλου που ξεχωρίζει: «Το “Ήλιε μου, σε παρακαλώ” είναι το αγαπημένο μου… Πόσο σπουδαίος είναι αυτός ο ποιητής, ο στιχουργός που μέσα σε μια γραμμή ξεδιπλώνει τόσες εικόνες και χρώματα».
Η Μελίνα Κανά μιλάει, με τη σειρά της, για την πρώτη συνάντησή της με τον Λευτέρη Παπαδόπουλο στον Μόλυβο και για το τραγούδι του που αγαπά περισσότερο: «Το πρώτο τραγούδι του Λευτέρη που θυμάμαι να ακούω ήταν το νανούρισμα “Θα Κεντήσω”. Τα λόγια του και οι εικόνες τού στίχου του με μάγεψαν…».
«Το απομεσήμερο έμοιαζε να στέκει σαν αμάξι γέρικο στην ανηφοριά»… Καθίστε αναπαυτικά στον καναπέ σας, ανοίγει το «Μουσικό κουτί του Λευτέρη Παπαδόπουλου».
Δείτε πρώτοι αποσπάσματα από την εκπομπή
«Αχ, Χελιδόνι Μου»
Το υπέροχο τραγούδι σε στίχους/ποίηση Λευτέρη Παπαδόπουλου και μουσική Μάνου Λοΐζου, ηχογραφήθηκε για πρώτη φορά από τον Γιώργο Νταλάρα το 1971.
«Αχ, Ο Μπαγλαμάς»
Δυο χρόνια μετά, το 1973, ο Απόστολος Καλδάρας μελοποιεί τους στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου και ο Γιώργος Νταλάρας ερμηνεύει την υπέροχη αυτή δημιουργία, σε ένα 45άρι δισκάκι της εποχής.
«Σαββατόβραδο Στην Καισαριανή»
Ακούμε τον Δημήτρη Μπάση σε μια υπέροχη εκτέλεση του κομματιού σε μουσική Σταύρου Ξαρχάκου, που ερμήνευσε πρώτος ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, το 1970.
«Τι Γλυκό Να Σ’ Αγαπούν (Μάτια Μου Μεγάλα)»
Η Μελίνα Κανά υπέροχη στο τραγούδι του Γιώργου Ζαμπέτα, που στιγμάτισε με την ερμηνεία της η Χάρις Αλεξίου, εν έτει 1989.
Τέταρτη χρονιά «Μουσικό Κουτί»
Για τέταρτη συνεχή χρονιά, ο Νίκος Πορτοκάλογλου και η Ρένα Μόρφη υποδέχονται ξεχωριστούς καλλιτέχνες, ακούν τις ιστορίες τους, θυμούνται τα καλύτερα τραγούδια τους και δίνουν νέα πνοή στη μουσική.
Η εκπομπή, που αγαπήθηκε από το τηλεοπτικό κοινό, παραμένει σχολείο και παιδική χαρά.
Φέτος, όμως, σε ορισμένα επεισόδια τολμά να διαφοροποιηθεί από τις προηγούμενες χρονιές, ενώνοντας Έλληνες και ξένους καλλιτέχνες.
Το «Μουσικό Κουτί» επιστρέφει τη νέα χρονιά με 15 special επεισόδια και αποδεικνύει, για άλλη μία φορά, ότι η μουσική δεν έχει όρια ούτε και σύνορα.
Μαζί τους οι μουσικοί: Γιάννης Δίσκος (πνευστά, πλήκτρα), Δημήτρης Καζάνης (βιολί, φωνητικά), Λάμπης Κουντουρόγιαννης (κιθάρες, φωνητικά), Θανάσης Τσακιράκης (ντραμς), Βύρων Τσουράπης (μπάσο, μαντολίνο, φωνητικά), Στέλιος Φραγκούς (πιάνο, πλήκτρα).