Ο εμβληματικός δίσκος «Φλου» του Παύλου Σιδηρόπουλου και των Σπυριδούλα επηρέασε τις μετέπειτα γενιές και άφησε ένα ανεξίτηλο σημάδι.
Ένα αφιέρωμα στον πιο εμβληματικό δίσκο της ελληνικής ροκ μουσική σκηνής και ένα οδοιπορικό στα τραγούδια του Παύλου Σιδηρόπουλου από το συγκρότημα των Σπυριδούλα θα απολαύσουμε την Τρίτη 11 Ιουνίου στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων.
Τον Μάιο του 1979 κυκλοφορεί ο δίσκος «Φλου» και επιτέλους ο ελληνικός στίχος μπορεί να σταθεί ισάξια με τον ξένο σε ροκ φόρμες.
Πολλοί νέοι καλλιτέχνες βρίσκουν τον δικό τους μουσικό ήρωα στα τραγούδια του Παύλου Σιδηρόπουλου. Ο δρόμος για τα μεγάλα ακροατήρια είχε πλέον ανοίξει.
«Ο Μπάμπης ο Φλου», «Μου ‘Πες Θα Φύγω», «Που Να Γυρίζεις», «Ξέσπασμα», «Οι Σοβαροί Κλόουν», «Το ’69 Με Κάποιο Φίλο», «Στην Κ.», «Η Ώρα Του Stuff», «Τω Αγνώστω Θεώ», «Εν Κατακλείδι».
Ο «Φλου» με τον πρωτοποριακό ήχο και στίχο τους επηρέασε τις μετέπειτα γενιές γι’ αυτό και σχεδόν όλες οι μπάντες που έπαιξαν ροκ είχαν στο playlist τους τραγούδια από αυτό τον δίσκο – σημείο αναφοράς.
Γιορτάζουμε τα 45 χρόνια του «Φλου» στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων την Τρίτη 11 Ιουνίου με τους Σπυριδούλα και τον Λεωνίδα Μπαλάφα, που επιλέχτηκε από την ίδια την μπάντα και την οικογένεια του Παύλου Σιδηρόπουλου για να τραγουδήσει τα τραγούδια του δίσκου.
Η επιλογή του Λεωνίδα Μπαλάφα δεν είναι τυχαία. Η φωνή του, με τη χαρακτηριστική χροιά και την εκφραστικότητά της, θα αποδώσει τα τραγούδια του Παύλου Σιδηρόπουλου με τον σεβασμό και την αφοσίωση που τους αξίζει.
Μαζί τους οι Βήτα Πεις, η Βιολέτα Ίκαρη, η Ιουλία Καραπατάκη, ο Γρηγόρης Κλιούμης και η Θεοδοσία Τσάτσου, οι οποίοι, με το ταλέντο και την αγάπη τους για τη ροκ μουσική, θα δώσουν μια νέα πνοή στα κλασικά τραγούδια του «Φλου».
Ένα μοναδικό μουσικό οδοιπορικό στα τραγούδια του Παύλου Σιδηρόπουλου και των Σπυριδούλα, μια αναδρομή στην καρδιά της ελληνικής ροκ μουσικής.
Οι Σπυριδούλα, με την αυθεντική τους ενέργεια και πάθος, θα μας ταξιδέψουν πίσω στο χρόνο, αναβιώνοντας τον ήχο που σημάδεψε μια ολόκληρη γενιά.
Πληροφορίες
«45 χρόνια Φλου»
Τρίτη 11 Ιουνίου
Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
Ώρα έναρξης: 21:00
Οι πόρτες ανοίγουν στις 19:30.
Διάθεση εισιτηρίων
• Online: more.com
• Τηλεφωνικά στο 211 77 00 000
• Φυσικά σημεία: Καταστήματα Νova, Public, Ευριπίδης, Viva Spot Τεχνόπολης