Οι Girls Aloud γιορτάζουν τα 20 χρόνια του δεύτερου άλμπουμ τους «What Will The Neighbours Say?» με ακυκλοφόρητο υλικό.
Οι Girls Aloud κυκλοφόρησαν τρία τραγούδια με τη συμμετοχή της εκλιπούσας Sarah Harding.
Οι θαυμαστές μπορούν πλέον να απολαύσουν τρία τραγούδια που δεν είχαν κυκλοφορήσει ποτέ από το εμβληματικό βρετανικό γυναικείο συγκρότημα στην επανέκδοση του δεύτερου άλμπουμ του «What Will The Neighbours Say?» από το 2004.
Για τον εορτασμό της 20ής επέτειο του άλμπουμ – του πρώτου που ηχογράφησαν οι Girls Aloud με τους παραγωγούς της pop Xenomania – το «What Will The Neighbours Say?» είναι τώρα διαθέσιμο σε νέες εκδόσεις και περιλαμβάνει τρία τραγούδια που είχαν μείνει κρυφά όλα αυτά τα χρόνια.
Μεταξύ αυτών των τριών κομματιών είναι τα πρωτότυπα τραγούδια «Disco Bunny» και «Baby When You Go» και μία διασκευή του επιτυχημένου single «Wicked Game» του Chris Isaak από το 1991.
Σε όλα τα τραγούδια συμμετέχει και η Sarah Harding – στην πρώτη εμφάνισή της σε υλικό των Girls Aloud μετά την επανένωση του συγκροτήματος το 2012, όταν κυκλοφόρησε η συλλογή «Ten» με τις μεγαλύτερες επιτυχίες.
Η Sarah Harding έφυγε από τη ζωή τον Σεπτέμβριο του 2021 σε ηλικία 39 ετών μετά από μάχη με τον καρκίνο του μαστού.
Η διασκευή του «Wicked Game» ηχογραφήθηκε αρχικά το 2005 και προοριζόταν να κυκλοφορήσει ως single τον Μάιο εκείνου του έτους. Στη συνέχεια αποσύρθηκε και επιλέχθηκε το «Long Hot Summer».
Εκτός από το αρχικό άλμπουμ και τα νέα τραγούδια, η επανέκδοση για την επέτειο του «What Will The Neighbours Say?» περιλαμβάνει επίσης διάφορες άλλες σπάνιες ηχογραφήσεις.
Ανάμεσά τους μία διασκευή του «I’m Every Woman» της Chaka Khan που ηχογραφήθηκε για το πρόγραμμα «Discomania» του ITV και μία «Electronic Mix» εκδοχή της επιτυχίας τους «I’ll Stand By You» από το 2004.
Παράλληλα, οι Nadine Coyle, Cheryl, Nicola Roberts και Kimberley Walsh των Gilrs Loud επανενώνοται και ετοιμάζονται να ξεκινήσουν μία νέα περιοδεία στο Ηνωμένο Βασίλειο και την Ιρλανδία.
Η περιοδεία ανακοινώθηκε τον Νοέμβριο και τα εισιτήρια για τις αρχικές 15 συναυλίες εξαντλήθηκαν τόσο γρήγορα που το συγκρότημα αναγκάστηκε να προσθέσει με χαρά άλλες 15 συναυλίες στο πρόγραμμα.
«Αρχίσαμε όλες να συζητάμε για το ενδεχόμενο να κάνουμε κάτι για να γιορτάσουμε τα 20 χρόνια των Girls Aloud πριν από μερικά χρόνια. Η επέτειος φαινόταν κάτι προφανές που θα έπρεπε να γιορτάσουμε. Αλλά όταν η Sarah αρρώστησε, όλες οι προτεραιότητες άλλαξαν,» εξήγησε τότε η Cheryl.
«Έφυγε από τη ζωή ένα χρόνο πριν την επέτειο και απλά δεν έμοιαζε σωστό, έμοιαζε ότι ήταν πολύ νωρίς. Αλλά τώρα, πιστεύω ότι υπάρχει μία ενέργεια που το κάνει να φαίνεται σωστό», συνέχισε.
«Ήρθε η κατάλληλη στιγμή να τιμήσουμε τη Sarah, ήρθε η κατάλληλη στιγμή να γιορτάσουμε το συγκρότημα και ήρθε η κατάλληλη στιγμή να γιορτάσουμε το γεγονός ότι μπορούμε ακόμα να το κάνουμε αυτό 21 χρόνια μετά», πρόσθεσε.
Η περιοδεία θα ξεκινήσει τον Μάιο με δύο συνεχόμενες συναυλίες στο 3Arena του Δουβλίνου και θα συνεχιστεί με στάσεις σε πόλεις όπως το Μάντσεστερ, το Μπέλφαστ, το Κάρντιφ και το Νιούκαστλ, καθώς και πέντε συνεχόμενες βραδιές στο O2 Arena του Λονδίνου.
Οι Girls Aloud θα ολοκληρώσουν την περιοδεία τους με δύο συναυλίες στο M&S Bank Arena του Λίβερπουλ στις 29 και 30 Ιουνίου.